Forum 3Darchery

Právě je úte 23. črc 2019 22:27:34

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oblečení pro lukostřelbu
PříspěvekNapsal: stř 20. úno 2013 22:46:22 

Ahoj lukostřelci, lukostřelkyně a lukostřelčata,

rád bych zde rozproudil debatu na téma oblečení pro venkovní lukostřelbu. Všichni se při závodech i tréninku občas potýkáme s nevlídným počasím, obtížným terénem, větrem atd. Někdo to neřeší, jiní zase používají sportovní nebo army věci, které ale ne vždy jsou to pravé ořechové. Tu plandavé rukávy, jinde zase zip pod bradou vadící při kotvení, v dalším se zase potíte, kapuca, přes kterou nemůžete mířit atd.

Nabízí se nám pomoc. Jedna renomovaná česká firma, vyrábějící outdoorové oblečení, by ráda vyvinula oděv ( větrovka + kalhoty ) speciálně šitý na míru lukostřelcům. Nyní se jedná o to, nasbírat co nejvíce plodných nápadů, podnětů, zkušeností, připomínek, které by zohlednili při výrobě testovací série.

Materiál by měl být Ventile® (speciální hustá bavlna vyvinutá pro anglické piloty v 2. svět. válce ) - více zjistíte na http://www.tilak.cz/news.php?lang=cz&ne ... ni-kolekci . Tento přírodní materiál se k našemu přírodnímu sportu hodí daleko více než gore-tex a podobné umělotiny. Už ho zde prodává firma Tilak, ale za poměrně přemrštěné ceny. Aby se Vaše podněty daly nějak vyhodnotit, bylo by dobré se držet nějaké kostry. Zkusím navrhnout a napsat své podněty, ale nejsem odborník. Ono se to nakonec nějak vyloupne.

1/ Bunda

- délka ... do pasu, na opasku máme dalekohled, pití, delší bunda bude vadit
- zip po celé délce ... mám raději než přetahovat bundu přes hlavu
- zip pod bradou ... dost často mi vadí při kotvení, viděl jsem již zip vedený šikmo na krk, aby nepřekážel
- odepínací rukávy ... za mě ano, vznikne kvalitní vesta
- ventilace v podpaží ... ano
- možnost stahování rukávu u ruky držící luk po celé délce, aby nic neplandalo a nevadilo při výstřelu
- stahování šířky bundy v pase, na břichu, přes hrudník, zase aby nic neplandalo
- zesílený materiál na loktech a ramenou ... ?, nevím, zase aby to nebylo moc tvrdé
- kapsy na zip, nepromokavý

2/ kalhoty
- délka ... navrhoval bych nezakončené, každý si nechá zakrátit dle své postavy
- kapsy i na stehnech, hodí se třeba na bodovačky
- zesílené kolena ... ano, při hledání šípů tam občas rejeme jak prasata
- poutka dvojitá na úzký i široký opasek

víc mě nenapadá, zkuste něco přidat nebo vyvrátit

Pája Osten

Předmět příspěvku: Re: Oblečení pro lukostřelbu
PříspěvekNapsal: čtv 21. úno 2013 1:01:35 

už jsem nad tím taky uvažoval- zatím mi nejvíc vyhovovala švýcarská parašutistická kombinéza s humusákovou vložkou.

Výhodou vojenských věcí je- poměrná nepromokavost, vysoká životnost, množství kapes, hladkost povrchu, nízká pořizovací cena. Vojenské boty stále patří mezi to nejlepší do terénu
Nastydlý, potrhaný a bosý voják je většině armád naprd.

Nevýhodou je, že člověk vypadá jako voják a není dobře vidět, což nevidí rádi zvláště v zahraničí. Taky to mívá kapsy i na straně levé (vadí pravákům).

Outdoorové oblečení pro lovce lukem už existuje, ale je to maskáč- není to pro sportovce, ale pro lovce.

Mě osobně by se líbilo- aby netáhlo na ledviny i když se člověk často shýbá pro šípy.
- aby se dalo pohodlně vyměšovat i v časové tísni
- aby na rukávech bylo materiálu co nejmíň a obepínal těsně ruku (na levém rukávu pružné šněrování)
- aby se dalo pružně reagovat na změny počasí a teploty- odepínací rukávy, moirové vrstvy, větrání podpaždí, neprofukovací a nepromokavá vrstva.....
- ne maskáč

príma téma

PříspěvekNapsal: čtv 21. úno 2013 13:40:34 

Materiál Ventile® jsem už měl také v hledáčku, přijde mi bližší a stylovější. Velká přednost je jeho prodyšnost, kterou rozhodně využijeme častěji jak nepromokavost. Při dešti ovšem lehce zprkenatí. Ideální bunda pro naše využití by byla taková která nám umožní pohyb při nátahu bez toho že nám bude klást odpor. U Ventile® by tedy musela být trochu volnější jak u syntetického materiálu který je i pružný a tudíš ho můžeme mít více na tělo. V případě že budeme moci stahovat rukávy tak u přírodních materiálů musíme mít prostor v ramenou aby nás nic při pohybu netlačilo. Teď jde o to kolik prostoru je akorát, aby zbytek nepřekážel a to zas u pružného mat. nemusíme tak řešit. Takže standardní velikosti každému nejspíš nepadnou.

I za cenu volnější bundy já osobně preferuji Ventile®. Už jsem také jednu měl a stále mám vyhlédnutou, byl jsem si jí vyzkoušet a zamlouvala se jen jsem si nedovolil za ní pustit cca 6 tis. Zde je na ní test http://www.tilak.cz/news/cz/241/test-bu ... -outdooru/

Jsou tam detaily které by se mi líbily, třeba rozepínání po bocích, kde můžeš protáhnout opasek s toulcem a přitom mít chráněné ledviny i při shýbání. Navíc když bude pršet opasek si upnu standartně a bundu přetáhnu a chrání mi potom dalekohled před deštěm. To bunda pouze do pasu neumožní. Odepínací rukávy u větrovky snad ani nemusím mít, ale když to návrhář udělá tak, že to nezprzní střih a nepromokavost v nejchoulostivějších partií, tak proč ne. Moira a podobné smrdí již po hodinách nošení. Jsou však dobré ohlasy na Merino, vlna má přirozenou schopnost vydržet dlouhou dobu bez zápachu. To ovšem můžeme natáhnout pod bundu a nemusí to být její součástí. Rozhodně má mít kapuci, nepromok bunda bez ní asi nebude ono, ale hlavně takovou se kterou se dá střílet, tedy štelovací. Všichni známe jaké to je když otočíme hlavu, kapuce stojí a my zíráme do ní. Dostatečné větrání v podpaží, nejlépe na zip kde si každý zvolí intenzitu, bez toho už ani bundy nekupuji.

Kalhoty, ty snad ani nějak speciální nejsou třeba a výběr je dostatečný. Preferuji max. prodyšné s odpovídající pevností a neřeším ani tak nepromokavost. Dobře se mi nosí pružnější, které mě neomezují v pohybu, bo volné mrkváče vz.60 ( voják ví) nejsou zrovna In, i když se mě také dobře nosí..

Jinak, jaká firma by se chtěla zabývat vývojem speciálky a namastit si kapsu na tak početné cílové skupině jako jsou lukostřelci. :) Navíc každý má jiný vkus a nepředpokládám že se v budoucnu budeme po lesích pohybovat v uniformě, nebo chcete-li v kroji či dresu.

Rozhodně však toto téma je dobré a házejte sem i Vaše tipy a doporučení na produkty které jsou již k dostání. Např. tip na Merino jsem dostal také z naší komunyty. Boty jsem si pořídil také po té co jsem otravně obcházel a vyzvýdal sřelce na turnajích. Ideální je klást otázky o spokojenosti s obuví při kotvení, to se mi osvětčilo a vždy jsem dostal podrobné doporučení i s ukázkou podrážky a někdy jsem si odnesl i optisk na zadku. :D

PříspěvekNapsal: čtv 21. úno 2013 14:23:50 

No a co spodní prádlo.Zda klasika trenky,boxérky s nohavičkou ,tanga nebo jít na ostro .Nejhorší pro lukostřelce je, když je zaříznuto .Vy odborníci na oblékání,co s tímto uděláte.Zapsal pokladník Pepik

PříspěvekNapsal: čtv 21. úno 2013 14:59:55 

Pepíno tvůj oblíbený Outfit je znám. Nemohl by jsi se s námi podělit o je ho přednostech a úskalí?
Je jasné, že také preferuješ prodyšnost :D

Obrázek

PříspěvekNapsal: pát 22. úno 2013 8:01:59 

Zatím neznám bundu, která by mi při lukostřelbě nevadila :|. Preferuju vesty - tudíž úzké odnímatelné rukávy a nepromokavý materiál by pro mě byly nejdůležitějším faktorem :)

PříspěvekNapsal: pát 22. úno 2013 11:58:39 

rád bych popřál nejmenované renomované společnosti mnoho úspěchů při vývoji, testech a prodeji specializovaného lukostřeleckého oděvu...
přesto se obávám, že touto nabídkou nebudu osloven a zlákán... razím myšlenku, že v jednoduchosti je síla... takže ke své zatímní spokojenosti jsem pořídil tmavě modrou prošitou vestu na zip ke krku, který má zvednutý stojáček a chrání i před větrem, s odepínací kapucí, která při střelbě nevadí, s dlouhými zády s podolkem, co mi chrání ledviny když vytahuju šípy a je podšitá flízovým teplým materiálem... stačí jí stříknout impregnací a půlden v pohodě vydrží... má teplé kapsy bez zipu, co přiléhají k tělu... když jsem po správné vestě necíleně pátral, prošel jsem pár krámků a tuhle jsem objevil na podzim v nejmenované prodejně hadrů naproti nejmenovanému diskontnímu supermarketu za necelé čtyři stovky - na kolik peněz by mohla vyjít ta speciální? pod vestu podle počasí temotriko, termomikinu plus případně přiléhavou flízku a ani v -10°C po několik hodin nebyla zima... pro případ opravdové nepřízně nemám problém s tím, hodit na sebe pončo nebo kabát a před střelbou si to na tu chvilku odložit... jakožto pravák "pravák" mám problémy za mrazů, že mi promrzá pravá ruka s rukavičkou - a to je mnohem horší problém než vesta, což jsem vyřešil dvěma páry ohřívacích polštářků na chemické bázi z nejmenovaného diskontního řetězce (pár á 30kč), které podle potřeby mám v kapse a případně uvedu do ohřívacího procesu a ruku průběžně ohřívám... k tomu mám dvoje volné kalhoty - kapsáče - jedny zimní s vložkou a druhé bez na zbytek roku... - tohle má tu výhodu, že přijedu ze závodu, hodím to do pračky a neřeším, že jsem od bahna, smůly a jiné přírodní špíny... s čištěním a praním těch speciálních oděvů nemám moc dobré zkušenosti... takže pokud poradit renomované společnosti - tak špíně a humusuvzdorný materiál, který se dá dobře čistit a impregnovat...
jak popsal Mýša a následně Korádo, tak daleko víc než vesta nebo kalhoty co udrží tepelnou a střeleckou pohodu (pokud nejsem magor a nepořídím si něco, v čem se střílet nedá), jsou pro mne podstatné jednak boty, jak kvůli teplu a dlouhému chození, protože v postoji je základ trefování a moje krátké zkušenosti ukazují smutnou pravdu, že jsou kolíky umístěny tak, aby povrch byl pokud možno křivý, klouzavý, vratký, mokrý, bahnitý apod. což umožňuje střelci balancovat na hranici stability (a každý lovec by si samozřejmě takové místo pro výstřel sám rád vybral) - takže kvalita podrážky a to jak bota sedí, a jak se střelec může pevně, přirozeně a stabilně postavit, ovlivňuje zásah mnohem víc, než sebelepší oděv... vozím dvoje boty - kožené trekovky, dlouhodobě promaštěné a prochozené co vydrží vodu a sníh (spolu s návleky proti sněhu a teplými moirovými fuseklemi) a lehké letní trekovky...
to, co považuji za druhou podstatnou součást oděvu, tou je pokrývka hlavy... jak jsme vysledoval, tak jsou mezi lukostřelci v módě apartní lovecké kloboučky až klobouky, baseballové čepice, ušanky, zmijovky, turbany, kožešinové výtvory, vlněná záchodová prkýnka a maskované rybářské čapky... někteří jedinci pak chodí nestydatě a odvážně prostovlasí... přitom hlavu ohrožuje vítr, sníh, déšť, sluneční paprsky, větve stromů a zlí kamarádi, a tak si myslím, že by se renomovaná outdoorová firma mohla zamyslet nad univerzální lukostřeleckou pokrývkou hlavy... zkusil jsem bejsbolku - musí se dát kšiltem dozadu a nebo zvednout, když nemá vadit, ale pak zase neplní funkci protislunečního štítku - a v deště vydrží jen chvilku a není to nic příjemnýho... klobouky s širokou krempou vadí při nátahu, ale proti dešti jsou príma (škoda že s nimi na hlavě neumím střílet), zimní kulichy - v zimě dobrý, ale co v létě? střílím v dešti a sněžení často a tak stále dělám pokusy... jako běžný (nikoli prací) prostředek používám nouzově výše uvedenou kapuci na vestě...
a poslední bod - brýle: sluneční, ochranné, dioptrické, čočky... brýle musí sedět a nesmí zkreslovat, vyhovovat při přechodu ze stínu do světla a naopak, a musí sedět a něco vydržet - viděl jsem už několikero brýlí výstřelem zničených a přitom ochrana zraku před sluncem, větvemi stromů, nešťastnou událostí při vlastním či cizím výstřelu mi přijde poměrně logická a závažná - a přesto se to opomíjí... dneska málokdo vyjede na kole bez helmy, ale oči při lukostřelbě chráněné nejsou - a rizika tu jsou - naprasklý šíp, končík, prasklá tětiva, zlomený luk, špatně usazený šíp atd... kontaktní čočky řeší jen optiku, ale zase nevadí za deště a vánice...
shrnuto: za mě v pořadí podle priority řeším boty, pokrývku hlavy, zrak, bundu/vestu, kalhoty

PříspěvekNapsal: pát 22. úno 2013 15:42:05 

Tady jde hlavně o to, že je možnost využít luxusního přírodního funkčního materiálu 100% bavlny, která je tak hustě utkaná, že se chová jako stan. Dýchá a v dešti se zatáhne tak, že neprotéká. Odolnost proti propálení je větší než u synt. materiálů.
Cena ke kvalitě má být luxusní.
Proto se bavme hlavně o vrchním oděvu bunda, vesta, kalhoty.
Z mého pohledu stačí bunda a kalhoty.
Kalhoty v nějakém army stylu s širokými poutky na opasek, výztuží na kolena a rozkroku a kapsami i na stehnech. Myšlenka, že si je každý zkrátí sám je podle mě dobrá.
U bundy by mělo být myšleno na leváky a praváky, takže bych se držel symetrického provedení. Náprsní kapsy jen vnitřní placaté a hlubší třeba jen na sucháč.
Ostatní kapsy plastické a zapínací vpředu dole. Užší rukávy bez kapes, případně sekce od ramene po loket šněrovací gumou pro možnost rukáv po délce pružně stáhnout. Já takovou gumu používám přes běžnou bundu. Odepínacími rukávy si nejsem jist, záleží na konkrétním řešení. Já to mít nemusím. Větrání v podpaží mít musím!
Kapuce buď žádná nebo odepínací s možností jemného nastavení pomocí vnitřních gum(běžné v outdooru).
Délku bundy bych viděl spíš jako rozumně dlouhou parku se zipem, který začíná až ve výši pasu. Spodní "sukýnka" se tak může rozvírat a nebrání v pohybu ve svazích. Nutno vyřešit kombinaci s toulcem na opasku kalhot a tomu tu délku i třeba přizpůsobit.
Jsem pro jednobarevné kousky třeba hnědá, zeleno khaki a tmavší písková případně černá, šedá a třeba i nějaké sportovní barvy.

PříspěvekNapsal: pát 22. úno 2013 15:51:19 

kalhoty mám vyřešené díky své trvalé nespokojenosti s montérkami. Vyplatí se připlatit si, takže nakupuji u firmy 4work. Montérky jsou s laclem , šité pořádnou nití (můžu mít v kapse i klíče a nepropadnou) , zesílená kolena a gramáž plátna přez 300.
Čepice či klobouk je opravdu problém. Střílet půlku závodu proti nízkému slunci je opravdový opruz. Nejlepší jsou měkké tralaláčky se svislou krempou typu "zahrádkář". Ale blbě chrání před počasím.

Loni v Bartochově na FITĚ pořád pršelo. Měl jsem tropický klobouček a v závěrečné fázi výstřelu mi vodou nacucaná krempa spadla přez oči.

PříspěvekNapsal: pát 22. úno 2013 16:52:34 

Velice zajímavé téma, to každopádně. Taky zastávám názor, že na prvním místě jsou boty a po dlouhém hledání jsem zjistil, že tady prostě nelze šetřit a je třeba kvalitní vysoké kožené boty do těžkého terénu s dobrou podrážkou vhodnou na nezpěvněný terén.

Oblečení jsem se taky hodně zabýval, protože střílím rád venku v jakémkoli počasí, ve sněhu i dešti, je to jenom o výbavě. tady jsem postupně odložil všechno obvyklé "vandrácké" vybavení, protože se zkrátka nechytalo. Díky velkému start-stop efektu v zátěži nejde v extrémním počasí zajistit bez moderních materiálů teplotní komfort a sucho.

nejlepší materiál pro lukostřeleckou bundu, na jaký jsem zatím narazil je softshell. Nemusí být ani originál s všitou membránou, mě dobře posloužila i levnější bunda typu softshell s vlepenou membránou za pár stovek. Důležité je, že jde o pružný materiál, bundy se dělají s úzkými elastickými a prodlouženými rukávy a při nátahu tak nikdy nebrání pohybu.

Při extrémním počasí platí známé pravidlo cibule - co nejvíce tenkých vrstev. Střílel jsem několik hodin v terénu i v -15°C, při použití vrstev v tomto pořadí od těla:

1. tenké termo triko s dlouhým rukávem z umělého materiálu - zajišťuje odvod potu od těla
2. tenké triko s dlouhým rukávem, materiál směs, částečně odvádí a saje přebytečný pot, dokáže jej ještě transporotvat dále od těla
3. tenká fleesová mikina - izolační vrstva
4. elastická tenší bunda typu softshell s lepenou membránou - stále prodyšná a ale na 90% nepromokavá s kapucí
5. Silná softshellová vesta s pravou membránou a teplotní vložkou - zkrátka windstopper

I když to vypadá napsané děsivě, je to extrémně pohyblivé. Dřív jsem rval fleesovou vestu pod bundu, ale právě když to uděláte naopak, dáte vestu na bundu, jsou rukávy blíže k tělu a neztratíte pohyblivost.

Ve stejné konfiguraci jsem přežil 3d maraton den-noc-den kdy první den a noc celý pršelo a druhý sněžilo a byl jsem v suchu a teple. Jinak já mám taky nejradši přírodní materiály, ale tady jsem to vzdal. Jako spodní funkční prádlo z přírodnímho materiálu se dá použít leda hedvábí :-D

PříspěvekNapsal: pát 22. úno 2013 21:10:06 

tak nevím,nevím -asi jsem trošku škarohlíd -je to určitě téma pro zpestření fora a získání nových zkušeností jednotlivých lukostřelců( a lukostřelkyň-promin Ito :-) ) ale určitě se to klasicky zvrhne do typického outdoorového fora -záplavy membrán , vodních sloupců , prodyšnosti ,odolnosti ......... Jednak si myslím že žijeme v takovém podnebném pásu že výrazy jako extrémní počasí jsou k smíchu a myslím že se oblečení zbytečně (zejména pod tlakem firem ) řeší . Začínám mít pocit že se v lidech buduje pocit že prakticky nic nemůžou dělat bez specifického oblečení které se vyrábí speciálně na to dané použití -takže je třeba mít spešl vejbavičku na běh, na kolo , na běžky , do listnatého lesa ,do jehličnatého , do hor , do udolí ............. Jenom tak přemyšlím jak to ti opravdoví badatelé a cestovatelé v min. stoletích at už na severu , jihu , v pouštích , pralesech ......mohli vůbec přežít bez moderních materiálů a specializovaných sportovních firem :-) Nebo jenom chápali že když prší tak možná zmoknou -a potom uschnou, když je slunko musí si dát něco na hlavu , když se hýbou tak se potí ( a neřeší kam a která membrána jim pot odvede -možná ) Zkrátka si každý vybral co mu nejlíp vyhovovalo a ev. s čím byli nejlepší zkušenosti od místních domorodců.
Nemyslím si že bychom na našich 3D závodech narazili na takové podmínky které by nezvládlo zcela běžné oblečení podle vkusu jednotlivce - a myslím že kombinace bavlny a vlny jako materiálu zvládne všechno - i bez membrán (to samozřejmě neznamená že sám nepoužívám softshely, fleece a třeba termotriko - ale to jenom proto že se mi víc líbí než třeba flanelové košile ve kterých jsem bez uhony a bez pocitu špatně odvedeného potu prožil celé dětství a jinoššství ).
Navíc z praktického hlediska nevěřím že by nějaká firma měla tak špatný podnikatelský záměr že by chtěla vytvořit kolekci pro lukostřelce -a kromě přiléhavého rukávu lukové ruky nevidím žádné specifikum pro lukostřelecký oděv . Obdivuju spíše domorodce který bosky bez speciální bundy ( ev jakýkoliv venkovan v oblečení ve kterém předtím kydal hnůj ) vezme z věšáku luk a za pár hodin se vrátí se srnou.
Jinak peknou bundu z husté bavlny ,která se mi bude líbit a bude mi sedět si klidně koupím od jakékoliv firmy ,třeba i drahou -pokud ale už v ní nebude chodit třeba Korado :-) to abychom nebyli na 3D jako na lukostřelecké spartakiádě -ta rozmanitost a neustálé hledání každého lukostřelce k tomu myslím také patří :-)

PříspěvekNapsal: pát 22. úno 2013 22:50:18 

Jak píše Jan, je možnost za velmi příznivou cenu z bavlny typu Ventile® nechat ušít ohoz. " Cena ke kvalitě má být luxusní."
Abych byl konkrétní tak sem házím odkazy na oblečení, které mě zaujalo svým řešením a můžeme se inspirovat a čerpat od profíků.

Kalhoty.

Gaiter Trousers No.1
Moderní trekingové kalhoty z materiálu G-1000 Eco a G-1000 HD pro náročné outdoorové aktivity v každém ročním období. Průkopnické řešení odepínání s integrovaným návlekem.
http://www.fjallraven.cz/produkty/kalho ... ousers-no1

Je také řešení ji vhodně nakombinovat s pružným materiálem pro vylepšení vlastností.
Drev Trousers
Pohodlné kalhoty z odolného materiálu G-1000 Silent se strečovými díly. Nepromokavé zpevnění na hýždích a kolenou, čtyři kapsy, nastavitelná délka nohavic a smyčky pro upevnění k botám.
http://www.fjallraven.cz/produkty/kalhoty/drev-trousers

Bunda kde je kombinace spec. bavlna a pružný softshell na zadní straně a na rukávech
http://www.fjallraven.cz/produkty/bundy/alv-jacket

Takto to asi bude přínostnější než to popisovat.

PříspěvekNapsal: sob 23. úno 2013 0:00:16 

neměli by jste zapomínat na to ,že podle pravidel WA nejsou přípustné kalhoty typu kapsáče ,takže vy co máte ambice uspět ve vyšších soutěžích této organizace by jste na to při výběru oblečení měli myslet.:-)

PříspěvekNapsal: sob 23. úno 2013 0:42:37 

Jirko sedláčku, to je super připomínka, já myslel, že jen to nesmí být maskáč. pokud máš někde nějaká další pravidla nebo poznatky na toto legislativní téma, prosím, sem s tím. Ať jsou předem jasné mantinely naší kreativity.

Tato diskuze je sběrna představ a požadavků pokud možno co nejširšího okruhu lidí, pro případné zadání do výroby.
Věcí, které byly vyrobeny pro nikoho a tudíž na nic už je na celém světě dost.
A jak nejlépe zjistit, co lidé chtějí? Zeptat se!
Pokud se podaří vyrobit něco prokazatelně lepšího a v super ceně, pak se to prodá.
A když se to prodá, tak je možno tomu dát víc energie a barev a rozmanitosti.
Já osobně nejvíc sázím na tu bundu, jen už teď přemýšlím, jak si ji popatlám barvami, aby mě už nikdy nikdo neviděl. :P
Nejradši bez podšívky s tím, že mi bude stačit jedna na celý rok a dle potřeby se obléknu pod ní.
A právě proto se jedná o 100% bavlnu, která to umožňuje. Můj názor.

Tak se nebojte psát třeba i škarohlídské a kritické příspěvky.

PříspěvekNapsal: sob 23. úno 2013 13:40:47 

To jak to navrhuje Paja mi připadá velmi dobré(stačí bunda a kalhoty), namísto stahovacích rukávů co nejtenčí provedení rukávů, lokty a ramena bych nezesiloval, dešti a větru odolné.
Jednobarevné provedení, odnímatelná kapuce, délka jak píše Jan.

Kalhoty jak píše Paja. Dobré by bylo aby od kolen/půlky lýtek dolů byly zesílené a hydrofobní minimálně z vnější strany a lehce elastické(guma)/stahovatelné(sucháč s vnitřně vedeným řemínkem) na konci nohavice.
Zjistit jak velké kapsy ještě projdou mezinárodními pravidly a umístit je na boky(lehce dozadu) stehen - né dopředu. Kapsy na zadku na gumu.

ad Sysel: Boty jsou pro mě taky základ. :D

PříspěvekNapsal: sob 23. úno 2013 20:42:41 

My jsme se dnes Renkou vydali potvrdit teorii v praxi. 50 cm sněhu, -4°C, 3D závod na "lepší šíp ze dvou" 2x15 terčů. I když byl sníh mokrý a terén těžký, pohodička sucho teplo, což se odrazilo i na výsledku: 239 a 268 bodů ;-) Specielně pro Kibeho, vhodná obuv je základ :D
Obrázek
Další foto: http://sysel-knouri.rajce.idnes.cz/2013 ... la_Gratia/

PříspěvekNapsal: ned 24. úno 2013 14:57:09 

Pěkný :) . Zajímalo by mě, zda pokud by byl turnaj na sněžnicích "je možno kolíku sněžnicí se dotýkati"....

PříspěvekNapsal: ned 24. úno 2013 18:31:16 

No jasně, to není problém, špička boty se dotýká kolíku ;-)
Obrázek

PříspěvekNapsal: ned 24. úno 2013 18:34:57 

Sysel píše:
No jasně, to není problém, špička boty se dotýká kolíku ;-)
Obrázek

v tomto případě se doporučuje zapamatovat si nohu ,která se kolíku dotýká :-)

PříspěvekNapsal: ned 24. úno 2013 21:04:37 

veliká krása Sysle. Léta jsem na podobnou fotku čekal. Díky.
Už jsem před lety plánoval něco podobného, ale přihlásil se jenom Milan Hladil. Od střelby z lyží tažených koněm jsem upustil, neboť koni odletují od kopyt hroudy a ruší to při střelbě

PříspěvekNapsal: ned 24. úno 2013 21:19:50 

Miroslav Kuliha>Zimná 3D lukostrelecká liga - Mrlínek 23. februára 2013

pěkné počasí ,pěkné fotky
ta zimní lukostřelba má stejně něco do sebe

https://picasaweb.google.com/1176753913 ... bruara2013

PříspěvekNapsal: ned 24. úno 2013 21:46:28 

ta síla, ta vytrvalost, to odhodlání!!!

PříspěvekNapsal: ned 24. úno 2013 22:04:17 

Ahoj,
co se týče bundy tak Ventile moc nedoporučuju. Měl jsem jí a krom toho že je jak prkno když zvlhne, tak ještě po nějaké době začne protýkat. Pořídil jsem si bundu od Fjall raven a jsem s ní nad míru spokojený. Materiál se voskuje a tak neprotýká. Stejně tak místa která si nenavoskuješ zůstanou dobře prodyšná. Nešustí od jisker se taky nepropálí a je fakt bytelná. Jediné co bych jí vytknul je límec, který bych snesl nižší. Co se týče rukávů, tak to neřeším protože mám nátepník.
Má představa snové lukostřelecké bundy je taková:
Materiál G-1000 (Fjallraven)
Nízký límec
Připínací kapuca
Kapsy jen boční na zip a vnitřní
Pasová ale vzádu s prodloužením
černá nebo šedá
dlouhé větrání podpaží (jako dělá tilak - od bicepsu ža do půlky žeber)
Tak to je asi vše.

PříspěvekNapsal: ned 24. úno 2013 23:03:00 

....zdravím mr. Eugenius ;). Díky za skvělý skoro bych řekl příkladný příspěvek do debaty. Je to dokonce č.1 a to mě přimělo se přihlásit taky - a to je tedy co řici :o.
Tak nějak jsem tuto debatu vlastně spustil bo máme všichni docela dobrou naději pokusit se navrhnout oblíbené prvky a detaily oblečení které máme na tom svém střeleckém "vohozu" rádi a co by nemělo na příp. navrhované bundě a kalhotech chybět. Naopak něco co vadí ať se ví čeho se vyhnout. Barva je taky důležitá jestli spíše decentně pestřejší (lepší přehled o střelci - bezpečnost), nebo přírodní odstíny - tím rozhodně nemyslím maskáč.
Nevadí, že nejraději střílíte v montérkách, nebo věcech třeba ze smeťáku to je fuk, ale vždy má toto oblečení něco proč ho preferujete (montérky - kapsa na metr, smeťák - levnej "nákup") nějaký detail nebo třeba i podstatnou věc. To je to co hledáme a když si ji uvědomíte tak ji prosím co nejstručněji napište.
Díky moc za DALŠÍ věcné příspěvky. arni

PříspěvekNapsal: ned 24. úno 2013 23:39:43 

Zdravím Arni,
jsem rád že se ti můj příspěvek líbil. Napadlo mě ještě něco k barvě. Lepší než decentně pestrá:-) Je asi použití textilních reflexních prvků.

PříspěvekNapsal: pon 25. úno 2013 8:24:20 

Mě teda nejvíc zaujal odkaz od Korada na bundu kombinující softshell s bavlnou G-1000. Splňuje, to co jsem vyzdvihl i já - úzké rukávy a pružnost, v tomto případě na rukách a zádech = ideální pro pohodlný pohyb při nátahu. Jen ten límec mi připadá hodně vysoký. Kapsy samo jedině vnitřní ale s vnějším přístupem. Barvy mám raději přírodní, reflexní prvky mě od lidské blbosti neochrání. Tady jsem objevil ještě jednu zajímavou kombinaci na stejném principu. Pevná G-1000 je vepředu, na ramenech a horní části paží. Má i dobře nastavitelnou kapuci (viz video), zbytek rukávů a záda opět softshell. Rukávy by mohly být pro lukostřeleckou verzi klidně užší. http://www.fjallraven.com/outdoor-equip ... ell-jacket
barevně se mi líbí tato kombinace:
ObrázekObrázek

PříspěvekNapsal: pon 25. úno 2013 11:19:19 

Nic proti názoru Sysla, ale nějakou dobu cca. 3 roky jsem dělal v produkťáka v síti s outdoor vybavením a mimo jiné jsme prodávali i Fjall raven a po pravdě ty kombinace za G-1000 a softshelu za moc nestáli. Preferuji nemíchat přírodní materiáli a sintetiku.
Sřih bych ale určitě bral podle Tilaku. Ten to má opravdu dělaný na čechy.
Sám mám Singi od FR a super do jakéhokoli počasí. Jen ten límec musím na střelbu zahrnout dovnitř, ale to mi nevadí, protože když se něco přižene tak se do ní pěkně schovám. Kožešinu mám z kapuce sundanou a využívám kšilt, který tam je oproti ostatním firmám fakt velký. Rukávy neřešim protože mám nátepník. Chodim v ní i lovit a pohoda největší i po delší době na sněhu.

http://www.fjallraven.com/outdoor-equip ... gi--jacket

PříspěvekNapsal: pon 25. úno 2013 12:00:13 

Kalhoty, které se mi osvědčily jsou od firmy Direct Apline. Hlavně ty patrol, které sice nejsou moc do velké zimy, ale jejich střih mi vyhovuje mnohem lépe a bez problémů zvládnou 70% nepříznivého počasí v Čechách. Ty druhé odpracují zbytek nepříznivého počasí, hlavně zimu a sníh.

http://www.directalpine.cz/kalhoty-patrol-74
http://www.directalpine.cz/kalhoty-mountainer-6

Bundu používám od firmy Surplus, sice bych potřeboval o něco delší rukávy a záda. Když se zvednou ruce do střelecké polohy, tak se celá bunda zvedne. Ale to asi nebude střihem, spíše mojí nekonfekční postavou, větší velikost by na mě zase plandala. Chtělo by to o něco větší kapuci, stávající je hodně na těsno, za deště je vhodné doplnit o čepici s kšiltem. Díky menší kapuci nevadí při střílení. Nepromokne, neprofoukne, má krátký límec, rukávy nejsou moc tlusté, volná v ramenou - neomezující pohyb.

http://www.surplus.cz/bunda-surplus-win ... per-cerna/

PříspěvekNapsal: pon 25. úno 2013 12:26:43 

Eugenius píše:
jsme prodávali i Fjall raven a po pravdě ty kombinace za G-1000 a softshelu za moc nestáli

z mého laického pohledu mi právě kombinace pevné bavlny(ze které by se to připadně mělo šít) s pružným, přijde vcelku vhodná pro naše využití. Mol by prosím Eugenius kontrétněji osvětlit včem byly problémy a proč tyto kombinace nestály za moc. Není to z mého pohledu rejpání jen bych se opravdu o tom dozvěděl více, jestliže se v oboru pohybuje. Díky

PříspěvekNapsal: pon 25. úno 2013 19:14:24 

Jasně rád to vysvětlím. Krom toho že ty bundy od FR neměli dobré střihy a měli strašně dlouhé rukávy, tak je to jako se vším universálním prostě ani na jeden účel to nefungovalo na 100%. Když si vezmu softshell tak očekávám dobrou prodyšnost, ale za cenu toho že vydrží jen malou přepršku a pak proteče. Když si vezmu G-1000 tak jsem suchu i ve slejváku (teda tam kde mám navoskováno), ale není strečový a je to bez prodyšnosti. Ideál je čistě G-1000 a voskovat jen kapuci, ramena a rukávy shora, tak 3 vrstvy vosku a ze předu a ze zadu 1vrstvu nebo nechat jak je jelikož už z továrny je trochu navoskovaný. Zbytek nechat prodyšný (podpaží, rukávy zespoda a trup ze stran).
Myslím si ale že budoucí bunda o které celý tento blog je nebude z G-1000 a to hlavně kvůli ceně.
Pro zajímavost jsem zkoušel aplikovat vosk od FR na jiné materiály a ta samotná technologie je super, např. nohem méně se chytá špína a když je tkanina dost hustá tak se po ní voda pak jen kutálí.
Mimochodem už produktovýho managera 3 roky nedělám, ale tím že se věnuji mimo lukostřelby ještě horolezectví tak mám stále přehled, tak kdyby vás ještě něco zajímalo, tak neváhejte napsat. :D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]