Forum 3Darchery

Právě je úte 23. črc 2019 21:58:36

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Technika - compound
PříspěvekNapsal: stř 30. říj 2013 10:17:42 
Offline

Registrován: ned 26. srp 2012 13:23:51
Příspěvky: 228
V tomto threadu bych chtel diskutovat technicke detaily kladkovych luku. Nejde mi tedy o techniku streleckou ale o techniku luku jako takovych (proste Hardware)

1) Tema prvni - Flex Guard
http://www.youtube.com/watch?v=_O1UB1X8koI
Myslite ze flex guard ma opravdu takovy vliv ? Dokazu si predstavit ze pro ucely reklamiho videa, pouzili napr jiny sip (a 100 dalsi triku) aby to bylo zretelnejsi.
Vas nazor ?

2) Tema druhe - 3 osa
http://www.bowhunter.cz/index.php/techn ... -treti-osy
Princip je jasny - otazkou je nakolik ma spatne serizeni treti osy vliv na presnost. Nekolik poznamek:
- na tercovce vliv minimalni -rozdil dany pouze elevace pri strelbe na min a max vzdalenost
- tereni a 3D - urcite vliv ma otazkou jaky, porovnam-li 3 osu serizenou od oka, nebo pouzitim spousty bublinek a laseru
Vas nazor ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Technika - compound
PříspěvekNapsal: stř 30. říj 2013 11:40:23 
Offline

Registrován: pát 14. zář 2012 6:11:53
Příspěvky: 707
Fifa píše:
1) Tema prvni - Flex Guard
http://www.youtube.com/watch?v=_O1UB1X8koI
Myslite ze flex guard ma opravdu takovy vliv ? Dokazu si predstavit ze pro ucely reklamiho videa, pouzili napr jiny sip (a 100 dalsi triku) aby to bylo zretelnejsi.
z mechanického hlediska je to efektivnějí využití sil, menší torze při práci ramen navíc funkce tlumiče lan a tětivy i když omezená, obdoba pro terčové lukyhttp://www.youtube.com/watch?v=F4VO5OTAq4g
Fifa píše:
2) Tema druhe - 3 osa
http://www.bowhunter.cz/index.php/techn ... -treti-osy
Princip je jasny - otazkou je nakolik ma spatne serizeni treti osy vliv na presnost. Nekolik poznamek:
- na tercovce vliv minimalni -rozdil dany pouze elevace pri strelbe na min a max vzdalenost
- tereni a 3D - urcite vliv ma otazkou jaky, porovnam-li 3 osu serizenou od oka, nebo pouzitim spousty bublinek a laseru
když pomineme technickou úroveň střelce tak značný, na rozdíl od olympijského nebo jakéhokoliv luku bez mířidel spoléháš na vodováhu, která ti zajišťuje svislou osu luku, což při terčové střelbě na rovině snadno vyřešíš stranovou korekcí, ale u terénní a 3d, kde střílíš v proměnlivých výškových úhlech různé vzdálenosti to už je problém a tady nastupuje třetí osa, nebudu zabíhat do podrobností (stejně jim zas tak nerozumím)
jednoduchý postup na seřízení třetí osy: odmontuješ mířidlo přiložíš ho na nějakou rovnou svislou plochu např. zárubeň (futro) dveří nakloníš ho v úhlu 45 stupňů dolu přejedeš náklonem nahoru zase cca 45 stupňů, pokud je bublina vodováhy v obou polohách uprostřed, třetí osa je v pořádku pokud ne záleží případné seřízení na typu mířidla v té horší variantě na manuální zručnosti jedince


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Technika - compound
PříspěvekNapsal: ned 10. lis 2013 11:55:16 
Offline

Registrován: pát 14. zář 2012 6:11:53
Příspěvky: 707
nejen pro zájemce o střelbu z kladkového luku
[url]http://archeryhistory.com/archerytalk/The_Nuts&Bolts_of_Archery.pdf[url]
[/url]http://www.archery3d.sk/index.php?go=teoria[/url]
a pro začínající i potencionální trenéry a pro střelce, kteří mají zájem a chtějí vědět
"Jak trénovat"
Střelba z kladkového luku
Matt Cleland
překlad Jan Pleskač
odborná spolupráce Jan Procházka, ing. Miloslav Martinek

Trenérské metody – v mnoha případech se vyplatí podstoupit výcvik u trenéra. Kdy a kde trénovat je umění, které když zvládnete, můžete velmi zvýšit rychlost, s níž se lukostřelec zlepšuje.
Trenér – Při výběru trenéra buďte velmi opatrní. „Expertů“ na lukostřelbu je nepočítaně. Ujisti se, že trenér má všechny nutné předpoklady pro svou práci, včetně zvládání dobré komunikace. Pamatuj si, že každý lukostřelec může z trenéra profitovat, bez ohledu na to, jak je dobrý. V případě, kdy se úspěšný lukostřelec dostane do styku s novým trenérem, je třeba být opatrný a nespěchat se změnami, dokud si obě strany nesednou. Trenér musí respektovat fakt, že každý lukostřelec je individualita. A této individualitě se musí poněkud přizpůsobit i technika jeho střelby.
Kdy měnit – se změnou vybavení i techniky se obvykle čeká až do nejbližšího závodu, tedy do jeho dokončení. Pokud ale úprava vybavení nebo stylu lukostřelce povede v budoucnu ke zlepšení jeho výkonu, pak udělej změnu ihned. Nemá cenu čekat na nějaký turnaj, protože i kdyby tato změna negativně ovlivnila výsledek nejbližšího závodu, z hlediska celé kariéry lukostřelce je to zanedbatelné – zvlášť, pokud se v následných soutěžích zlepší. Čekat s vylepšením vybavením není nikdy dobré; mívá to většinou za následek pouze jeho selhání a opravdu mizerný výkon. Nikdy ovšem neprováděj změny uprostřed závodu. Nechej si je na cvičnou střelbu.
Diskuze – Velmi důležitou součástí tréninku je najít si čas na diskuzi stran stylu, cíle i výcvikových metod. Při práci se studenty používej pozitivní přístup. Své návrhy předkládej v pozitivním duchu. Pokud se tyto diskuze odehrávají na střelecké lajně, nech střelce sundat šíp z luku a donuť ho, aby ti nejprve věnoval plnou pozornost. Šípy by měly zůstat v toulci, dokud trenér i střelec nejsou srozuměni s tím, že diskuze je u konce. Někteří střelci mají tendenci vnímat jen část toho, co jim říkáš a hned chtějí jít dál.
Cvičení pod dohledem – Provádí se tak, že trenér stojí na střelecké lajně a pozoruje střelce střílejícího na terč. Právě tady je možné analyzovat střelbu a navrhovat změny. Právě zde také trenér nejlépe zaznamená zlepšení střelce. Během cvičení pod dohledem je velmi důležité sebevědomí trenéra, musí věřit svým schopnostem. Sebejistý trenér nemá problém opravovat lukostřelce a navrhovat mu, jak má vylepšit styl střelby; a dělat to musí, protože právě za to je placen, případně to je důvod jeho existence.
K podání extrémně dobrého výkonu je třeba, aby si střelec vytvořil vlastní styl střelby a zůstal u něj relativnou dlouhou dobu. Tento jeho styl bude ovšem během této dlouhé doby sem tam potřebovat drobné úpravy a vylepšení. Základy ovšem musí zůstat beze změn. Pokud mění lukostřelec neustále svůj styl, neukotví si ho do podvědomí a nemůže si ho tak osvojit perfektně. Sebejistý trenér nepotřebuje kontrolovat, jak byl během cvičení pod jeho dohledem zasažen cíl. Naopak, dobrý trenér se nikdy nesmí nechat přistihnout střelcem, že kontroluje zásah! Z trenérova úhlu pohledu je střelcovu formu a um nutno kontrolovat a měřit pouze s ohledem na jeho styl střelby, nikoli podle jeho aktuálních výsledků. Žádný střelec nedosáhne perfektního skóre, dokud nezačne střílet perfektním stylem. Proto se lukostřelec i trenér musí oba soustředit na styl, ne na terč a skóre. Když se trenér dívá na terč místo na střelce, vysílá mu tím naprosto mylný signál, že na stylu nezáleží, důležitý je pouze výsledek.
Střelba bez terče – Při cvičení pod dohledem nebo v okamžiku, kdy se lukostřelec snaží změnit svůj styl, je nejvhodnější chvíle pro to, aby trenér i střelec přešli na střelbu bez terče. Při střelbě bez terče může lukostřelec opustit svůj mentální program a vědomě pracovat na nějakém konkrétním aspektu svého stylu střelby. Neruší ho přitom žádná snaha o „zásah“ terče. Právě nyní se změny ve stylu zapisují do podvědomí, aby se pak lukostřelec mohl vrátit k mentálnímu programu a normální střelecké rutině.
Střelba na skóre – Když styl a střelba fungují jak mají, a střelec střílí s důvěrou, není důvod nezačít střílet na výsledek. Když vidí dosažené skóre a to, jak si ho za těchto podmínek udržuje, lukostřelec získá jasný pohled na svůj potenciál. Znalost toho, jakého výsledku jsem schopen dosáhnout pomáhá střelci získat na turnaji sebejistotu. Pamatuj však, že lukostřelec musí do závodu nastupovat bez jakéhokoli očekávání.
Nacházení chyb – Ve stylu střelby se objevuje mnoho chyb. Dají se najít při střelbě na cíl, při cvičení pod dohledem i během diskuze. Bez ohledu na to, kde a kdy byly chyby odhaleny, mělo by se na nich zapracovat při střelbě bez terče. Problémy s postavením nohou, postojem, lukovou rukou, umístěním hlavy a délkou nátahu lze vyřešit střelbou bez terče a stanovením základního stylu. Jediné úpravy, které je nutno udělat pro patřičné následování, je úprava síly nátahu luku a její rozložení. Tyto změny mají za účel zlepšit dopředný tah a způsobit, aby luk během vypuštění šípu skončil ve vertikální pozici. Zjišťování problémů s provedením výstřelu může být obtížné a může vyžadovat individuálnější přístup. Trenér musí rozpoznat konkrétní problémy každého lukostřelce se střelbou a naplánovat pro něj, jak to spravit.
Nejčastější problém bývá „klepání“ do vypouštěče. Během let se vytvořilo mnoho tréninkových metod a speciálních vypouštěčů, které mají pomoci tento neduh odstranit. V nejhorším případě si některý z nich vyber a přiveď střelce hodně blízko terčovnici bez terče. Důvod, proč lukostřelci „klepají“, je nával úzkosti vyplývající ze strachu, že minou cíl. Když je terčovnice blízko, tento strach mizí. Pouč střelce o tom, jak správně používat vypouštěč, v případě potřeby mu to i předveď. Potom nech střelce napnout a ukotvit luk, zavřít oči a vypustit šíp podle tvých instrukcí. Zavřené oči dále napomáhají zbavit se strachu z minutí. Pomoci může také to, když budeš klidně mluvit na střelce během každé fáze výstřelu, abys ho udržel v klidu a soustředěného. Teprve když toto střelec zvládne, může opakovat celou proceduru s očima otevřenýma. Když dokáže i s očima otevřenýma dobře a v klidu střílet, můžete vyzkoušet střelbu na terč, ale stále z těsné blízkosti. Když jde vše dobře, vzdálenost se zvětšuje. Jakmile ovšem lukostřelec spadne zpět do špatného stylu, trenér by ho měl vrátit zpět na předchozí úroveň. Může se klidně stát, že každé fázi nápravy a vývoje můžete věnovat i několik týdnů!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Technika - compound
PříspěvekNapsal: ned 10. lis 2013 12:13:44 
Offline

Registrován: pon 13. srp 2012 21:28:32
Příspěvky: 276
Zajímavý článek, většinu zde uvedeného lze aplikovat na jakýkoliv luk - tedy dle mě.... Je dobře, že je "vypíchnuta" pozice či funkce odbornosti trenéra, tedy toho, nač většina (zdejších) střelců zapomíná...
Jiří díky!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Technika - compound
PříspěvekNapsal: úte 12. lis 2013 17:05:38 
Offline

Registrován: ned 26. srp 2012 13:23:51
Příspěvky: 228
dokumenty z te slovenske stranky neexistuji
jinak zajimave, ale nevim co je to "klepani do vypoustece"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Technika - compound
PříspěvekNapsal: úte 12. lis 2013 17:11:37 
Offline

Registrován: ned 26. srp 2012 13:23:51
Příspěvky: 228
Mame tady nova pravidla a s nimi nove vzdalenosti a pro huntery nastava cas zrevidovat nastaveni pinu. Maji jich jen 5.
Na jake vzdalenosti od 0-54m byste nastavili piny vy ? (nevadi ze zamerovac nemate, nebo pouzivate jen jeden bod, klidne diskutujte, alespon budu moct rict ze se netrefuju kvuli neci blbe rade)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Technika - compound
PříspěvekNapsal: úte 12. lis 2013 20:28:29 
Offline

Registrován: pát 14. zář 2012 6:11:53
Příspěvky: 707
Fifa píše:
dokumenty z te slovenske stranky neexistuji
jinak zajimave, ale nevim co je to "klepani do vypoustece"

"no tapping ......." zazní cca 2:50 minutě záznamu
česky tomu rozumím jako neťukat, neklepat, ale položit a pomalu plynule táhnout

http://www.youtube.com/watch?v=ClID7nCxfBQ


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Technika - compound
PříspěvekNapsal: pát 22. lis 2013 16:16:40 
Offline

Registrován: pát 14. zář 2012 6:11:53
Příspěvky: 707
Fifa píše:
Mame tady nova pravidla a s nimi nove vzdalenosti a pro huntery nastava cas zrevidovat nastaveni pinu. Maji jich jen 5.
Na jake vzdalenosti od 0-54m byste nastavili piny vy ? (nevadi ze zamerovac nemate, nebo pouzivate jen jeden bod, klidne diskutujte, alespon budu moct rict ze se netrefuju kvuli neci blbe rade)

já bych si asi nastavil 10-20-30-40-50 , ale raději střílím s jedním pinem protože když prohádám tak nemusím řešit jestli jsem si náhodou nespletl pin


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Technika - compound
PříspěvekNapsal: ned 02. lis 2014 10:14:46 
Offline

Registrován: ned 26. srp 2012 13:23:51
Příspěvky: 228
Zajimavej clanek o serizovani stabiku:
http://www.bow-international.com/review ... made-easy/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Technika - compound
PříspěvekNapsal: stř 05. lis 2014 18:29:17 
Offline

Registrován: ned 19. srp 2012 22:00:50
Příspěvky: 109
Fifa píše:
Zajimavej clanek o serizovani stabiku:
http://www.bow-international.com/review ... made-easy/


No jo. Škoda, že nemám dost závaží a ten šroub na 10oz, abych to zkusil. Ale je pravda, že podobné sestavy jsou na videu z mezinárodních terčovek k vidění relativně často. Trochu to boří u nás zažitou představu, že vzadu má být 4x až 5x tolik váhy než vpředu. V prvním případě (vyvážený systém) tam má poměr 1:2,5, takže to zas až tak vybalancované není a pořád musí mírně tlačit a ve druhém případě je to 1:1, takže ten tlak (odpor) je dost velký. Myslím, že přesně tohle má Reo Wild a má tam ještě větší "nálož".

Dobrá inspirace, trochu něco zkusím, do jara je dost času. Ale do terénu se mi zdá vhodnější ten první, prát se na 3D nebo terenní s tím "odporovým" asi není možné.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz