Forum 3Darchery

Právě je stř 05. srp 2020 10:07:20

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: MČR Hrádek 14.-15.9.
PříspěvekNapsal: čtv 25. črc 2019 11:17:23 

V Kalendáři závodů jsou propozice na MČR.

POZOR!!
V sobotu se střílí systémem UAR, tedy tři pokusy do prvního zásahu. S počtem vystřelených šípů klesá bodová hodnota zásahu. Terč má jenom dvě zóny- tělo a velká komora.

V neděli lovecký okruh na jeden šíp

Závod je jednorázový, takže určující je věk závodníka první den soutěže

Valná hromada proběhne po ukončení střelby v sobotu

Vyhlášení Poháru proběhne v neděli po vyhlášení MČR

Předmět příspěvku: Re: MČR Hrádek 14.-15.9.
PříspěvekNapsal: pát 26. črc 2019 18:51:44 

Pro kolo UAR je potřeba mít označené šípy, aby bylo jasné (při nejasnostech, zda je zásah či není), který byl vystřelený jako první, druhý nebo třetí.
Jako nejběžnější způsob se na soutěžích IFAA používá systém kroužků namalovaných lihovým či jiným (nesmazatelným) fixem před brky nebo mezi brky a končíkem.
Pokud závodník omylem vystřelí šíp se špatným počtem kroužků, ve špatném pořadí, musí to skupině ihned ohlásit, protože jinak se mu počítají body pro "nejvyšší" šíp:
1. šíp - 20 a 18 bodů
2. šíp - 16 a 14 bodů
3. šíp - 12 a 10 bodů

Příklady:
1) Prvním šípem minu a jako druhý šíp vystřelím "trojku", ale nic neohlásím.
U terče mi pak do bodovačky zapíší 12 nebo 10 bodů, i když jsem vystřelil jen dva šípy.
Pokud bych to ohlásil ihned po výstřelu, tak mi zapíší 16 nebo 14 bodů.
2) Jako první a jediný šíp vystřelím šíp se třemi kroužky, nic neohlásím a zjistí se to až u terče.
I když mám ve zvířeti jen jeden šíp, zapíši si 12 nebo 10 bodů... :cry:

Jo, soutežní lukostřelba je drsná ;) :lol:

PříspěvekNapsal: pát 26. črc 2019 18:55:58 

Ahoj,

pár dotazů. Bude třeba označit šípy pruhy? Bude posun ke zvířeti s dalším šípem? Střílí se ve dvojici?

Díky Ondra Fasura

PříspěvekNapsal: pát 26. črc 2019 18:59:02 

... Než jsem to dopsal. Už to tam je. Ondra

PříspěvekNapsal: sob 27. črc 2019 20:56:59 

Fasura píše:
... Než jsem to dopsal. Už to tam je. Ondra

...čtu Vám myšlenky... :lol: :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: ned 28. črc 2019 8:22:32 

A je to i v propozicích, čtěte druhou stránku....!

PříspěvekNapsal: pon 29. črc 2019 23:01:15 

Robert píše:
..........
2) Jako první a jediný šíp vystřelím šíp se třemi kroužky, nic neohlásím a zjistí se to až u terče.

Jo, soutežní lukostřelba je drsná ;) :lol:

Soutěžní lukostřelba je založená na poměrně srozumitelně definovaných pravidlech a pokud je jedinec nezná nebo je zvyklý na jejich obcházení, tak se mu drsná nebo nesmyslná určitě zdát mohou.
Tvůj výklad uplatnění pravidel může některé rádoby volnomyšlenkáře iritovat, ale každý by měl vědět, že jakékoliv jejich ohnutí či nerespektování podle svého mentální nastavení je v konečném důsledku pouze levárna na ostatní. Při svém výkladu jsi asi zapomněl, že pravidla z rakouských klubových soutěží nejsou pravidla IFAA podle kterých údajně soutěžíme a dáváš mylnou a zavádějící informaci.
.... při zásahu prvního či druhého šípu se třemi kroužky tam kde jsou postupné mety a střelec včas neohlásil svůj omyl, nelze napsat 10 nebo 12, střelba z nesprávné mety je vždy "0"(viz.pravidla střelby)
.... i když se v těchto případech často používá řešení o které si někteří myslí, že je to rytířské chování či férový přístup, opak je pravdou
- střelec má pocit, že je nečestné vyhrát díky nepozornosti soupeře, který se v toulci přehmátl, vystřelil a zasáhl jediným, nesprávně označeným šípem se třemi kroužky, pasuje se tedy on nebo celá skupina do role spravedlivého a píše mu 20 či 18, bohužel takové jednání byť v prospěch jiného není o férovosti, na jiném terči totiž může být také nepozorný střelec a když on sám nebo ostatní ctí pravidla a zapíše se mu podle skupiny terčů 10, 12 nebo 0, a tím pádem se představa o čestném souboji stává pouhou chimérou a stává se pozoruhodně maskovaným podvodem.

PříspěvekNapsal: pon 29. črc 2019 23:33:41 

PavelS píše:
A je to i v propozicích, čtěte druhou stránku....!

druhou stránku jsem přehlédl a jelikož cenzor vymazal můj předchozí příspěvek zřejmě skrze poznámku o neetickém chování ohledně podmínek pro reprezentanty zkusím to jinak
MČR má probíhat dle pravidel IFAA, úprava svazu Č3DL
znamená to, že pořadatel použije osvědčený systém záznamu výsledků tak jak to požadují pravidla IFAA a které jsme si vzali za své, což jsou dva zapisovatelé, dvě bodovačky, na každém terči oba zapisovatelé zapíšou výsledek a udělají průběžný součet a porovnají, v případě neshody zkontrolují a provedou opravu, případná lidská chyba se tím minimalizuje a efektivně znemožňuje téměř jakékoliv neúmyslné i úmyslné poškození střelců.
Nebo bude použitý u nás v Českém poháru používaný systém jedné bodovačky, který není v souladu s našimi schválenými pravidly a jehož jediný přínos asi je, že pořadatel ušetří na střelcích nějakou tu korunu.

PříspěvekNapsal: úte 30. črc 2019 6:40:54 

dvě bodovačky - ANO budou
vzhled bodovačky - dle vzoru IFAA - ANO budou
již jsou v tiskárně ve výrobě

PříspěvekNapsal: úte 30. črc 2019 6:58:36 

bodovačky

Přílohy:
HR.jpg
HR.jpg [ 180.65 KiB | Zobrazeno 9361 krát ]
UAR.jpg
UAR.jpg [ 231.43 KiB | Zobrazeno 9361 krát ]

PříspěvekNapsal: úte 30. črc 2019 15:32:38 

[quote="Jiří Sedláček"][quote="Robert"]..........

Bohužel Jirko nemáš pravdu, viz pravidla na http://www.ifaa-archery.org, Kniha pravidel, str. 52, odst. 5

PříspěvekNapsal: úte 30. črc 2019 16:19:57 

a nejsou to dvě rozdílné věci? ... a obě správně?

Jirka říká:
...střelba z nesprávné mety je vždy "0" (pravidla , str.46 ...An archer who shoots from the wrong marker or at the wrong face will lose the score
of that arrow. No new arrow may be shot.

Pavel říká:
...Jako první a jediný šíp vystřelím šíp se třemi kroužky, nic neohlásím a zjistí se to až u terče (pravidla str. 52 ... If an arrow is shot out of order,
the archer is to advise the Target Captain who will direct the sequence for the remaining arrows

PříspěvekNapsal: úte 30. črc 2019 18:20:20 

Jak se zdá, budeme se tu dohadovat asi stále...
Já ale přeci mohu vystřelit špatný šíp jen jeden z nepostupové mety (skup. terčů 3 a 4), takže to není "wrong marker" ale "wrong sequence" v případě, že bych se netrefil a musel opakovat...no a když se trefím a nic neohlásím...tak mám v terči jen šíp s třemi kroužky = 12 nebo 10 bodů...

PříspěvekNapsal: úte 30. črc 2019 19:12:00 

Mě se tohle stalo v Saalbachu na ME. První ránou jsem trefil tříkroužkovým šípem a měl jsem to jako bych střílel třetím. Nebylo nejmenšího sporu

PříspěvekNapsal: úte 30. črc 2019 20:28:46 

Robert píše:
Jak se zdá, budeme se tu dohadovat asi stále...
Já ale přeci mohu vystřelit špatný šíp jen jeden z nepostupové mety (skup. terčů 3 a 4), takže to není "wrong marker" ale "wrong sequence" v případě, že bych se netrefil a musel opakovat...no a když se trefím a nic neohlásím...tak mám v terči jen šíp s třemi kroužky = 12 nebo 10 bodů...

s nepostupovými metami na terčích skupin 3. a 4. máš naprostou pravdu a nikdo netvrdil nic jiného, zřejmě jsi nepochopil mé upozornění, které se týkalo pouze skupin terčů 1. a 2. kde jsou postupové mety, tam nelze ignorovat generální pravidlo o ztrátě hodnoty šípu při střelbě od nesprávného kolíku a tebou uvedený postup bodování by byl na těchto terčích v rozporu s pravidly.

str, 46
International Field Archery Association Book of Rules: 2019-2020
2. Scoring rules for outdoor archery (Field archery, 3D archery, etc.)
d.5. Arrows:
An archer’s arrows must be clearly identified with one, two or three rings at the back of the arrow. Arrows are to be shot in ascending order. If an arrow is shot out of order, the archer is to advise the Target Captain who will direct the sequence for the remaining arrows.

Lukostřelec, který střílí z nesprávné značky nebo na nesprávný terč, ztrácí bodovou hodnotu tohoto šípu. Nesmí střílet žádný nový/opravný šíp.

PříspěvekNapsal: úte 30. črc 2019 23:27:09 

Modelový příklad:
Vystřelím šíp na terč. Ten je daleko, protože je to skupina 1, dobře nevidím zásah. Foukal vítr a zásah ani nebyl slyšet. Neriskuji a v souladu s pravidly popojdu k druhému kolíku a vystřelím druhý šíp. A úplně to stejné, nevidím, neslyším nebo jsem slyšel,že jsem terč zasáhnul, ale nejsem si jistý, jestli to není kopyto, roh, podstavec nebo jiné nebodované místo. Popojdu k poslednímu třetímu kolíku a vystřelím třetí šíp. Přijdeme k terči a hle, mám platné všechny šípy a naprosto legálně. Zapisuji hodnotu šípu s jedním kroužkem. Prakticky to tak mohu dělat na všech terčích, hlavně u skupiny 1 a 2. Sám jsem to tak musel mockrát dělat, protože jsem fakt nevěděl. Zažil jsem ale hodně střelců, kteří to tak dělají celkem pravidelně, a to i když vůbec nemusí. Chápu, mají zaplaceno a chtějí si užít. A to i na velkých mezinárodních závodech jako je ME a MS. Může to mít ale háček. U kolíku je střelec sám, do toulce mu nikdo nevidí a co když jako třetí šíp vystřelil ten s jedním kroužkem. Omylem nebo úmyslně? Ze zkušenosti vím, že ve skupině máme přehled, kdo, jak a kterým šípen terč zasáhnul a na kroužky moc nehledíme. Nikdy by mě nenapadlo, abych soupeři odebíral body jenom proto, že se přehmátnul nad toulcem. Samotnému se mě to podařilo několikrát.

PříspěvekNapsal: stř 31. črc 2019 9:19:33 

Když tak čtu toto vlákno, tak žasnu, z běžného oznámení, že v sobotu se střílí unmarket, se stane sáhodlouhá rozprava o pravidlech a možnostech jak podvádět. :-) . Jirka je umělec, z každého prdu, dokáže udělat sáhodlouhou rozpravu :lol:

PříspěvekNapsal: stř 31. črc 2019 9:44:14 

Hlavně se připravte na trošku větší vzdálenosti. Vyplývá to z logiky disciplíny.......u velkých terčů se s počtem pokusů vzdálenost zkracuje

PříspěvekNapsal: stř 31. črc 2019 11:34:24 

chipper píše:
Když tak čtu toto vlákno, tak žasnu, z běžného oznámení, že v sobotu se střílí unmarket, se stane sáhodlouhá rozprava o pravidlech a možnostech jak podvádět. :-) . Jirka je umělec, z každého prdu, dokáže udělat sáhodlouhou rozpravu :lol:

Péťo myslím, že je nejen pořádku, ale potřebná jakákoliv diskuze byť sáhodlouhá pokud se to týká upřesnění pravidel, zejména těch, které se u nás nepoužívají, od toho snad forum je. Jak sám vidíš snadno se může stát záměna pravidel různých klubů, organizací dokonce i nerespektování vlastních a jako letitý člen a organizátor s tím máš snad dost zkušeností. Kdyby se upřesňování a vysvětlování pravidel dělalo častěji nejen na fóru, ale i při zahájení na závodech, nemohlo by se stát, že reprezentant přijede z MS nebo ME a nestydí se napsat, že měl navíc, ale vyžadovali po něm dodržování pravidel a to ho stálo body.

PříspěvekNapsal: stř 31. črc 2019 11:50:18 

Jestli je to zase trapná narážka na mě, tak jsem napsal že jsem se přehlédl a další postup byl podle pravidel. No a? Na Olympiádě americký střelec z pušky nastřílel sousední terč a upřímně ho to pobavilo. To se prostě stane.
Pokud bych špatný šíp zjistil hned a ne u terče, je to na kapitánovi. Klidně ho může uznat. Němci to většinou neuznají. Často kapitán požádá o názor družstvo, ale v drtivé většině případů rozhodne kapitán a tím je to vyřešené.

PříspěvekNapsal: stř 31. črc 2019 12:04:21 

m.h píše:
Modelový příklad:
Vystřelím šíp na terč. Ten je daleko, protože je to skupina 1, dobře nevidím zásah. Foukal vítr a zásah ani nebyl slyšet. Neriskuji a v souladu s pravidly popojdu k druhému kolíku a vystřelím druhý šíp. A úplně to stejné, nevidím, neslyším nebo jsem slyšel,že jsem terč zasáhnul, ale nejsem si jistý, jestli to není kopyto, roh, podstavec nebo jiné nebodované místo. Popojdu k poslednímu třetímu kolíku a vystřelím třetí šíp. Přijdeme k terči a hle, mám platné všechny šípy a naprosto legálně. Zapisuji hodnotu šípu s jedním kroužkem. Prakticky to tak mohu dělat na všech terčích, hlavně u skupiny 1 a 2. Sám jsem to tak musel mockrát dělat, protože jsem fakt nevěděl. Zažil jsem ale hodně střelců, kteří to tak dělají celkem pravidelně, a to i když vůbec nemusí. Chápu, mají zaplaceno a chtějí si užít. A to i na velkých mezinárodních závodech jako je ME a MS. Může to mít ale háček. U kolíku je střelec sám, do toulce mu nikdo nevidí a co když jako třetí šíp vystřelil ten s jedním kroužkem. Omylem nebo úmyslně? Ze zkušenosti vím, že ve skupině máme přehled, kdo, jak a kterým šípen terč zasáhnul a na kroužky moc nehledíme. Nikdy by mě nenapadlo, abych soupeři odebíral body jenom proto, že se přehmátnul nad toulcem. Samotnému se mě to podařilo několikrát.

S popsaným problémem jsem se "neosobně" setkal v Oberwiesenthalu, když za mnou přišel na poradu ohledně pravidel Štefan Myšiak. Měli ve skupině Itala :roll: co dost "opakovaně" střílel jako první dva šípy ty jednokroužkové a počítal s tím, že se vymluví na omyl nebo že si ostatní nevšimnou, že tam má dva stejné šípy. Pak samozřejmě hlásil vyšší bodový nástřel tím lepším "prvním" šípem... Štefana jsem politoval a sděli mu, že pokud si to ve skupině nedokáží ohlídat, chytit ho při činu a "vydržkovat", tak že mu nikdo další nepomůže.

PříspěvekNapsal: stř 31. črc 2019 15:22:38 

vzhledem k tomu že většina lidí kouká dalekohledem, tak se tohle dělá blbě. Už jsem viděl nekonkrétní outovou zónu (výplň mezi nohami, přechod v podstavec atd.) a někdy je těžké stanovit jestli to byl odraz od země. To je pak lepší vystřelit ještě jednou......ale Italové mají určitý druh proslulosti. Zaplaťpámbu je ve skupině zhusta nejméně polovina Němců a ti neuznávají zásadně nic :-)

PříspěvekNapsal: stř 31. črc 2019 17:12:18 

Mýša píše:
Jestli je to zase trapná narážka na mě, tak jsem napsal že jsem se přehlédl a další postup byl podle pravidel. No a? Na Olympiádě americký střelec z pušky nastřílel sousední terč a upřímně ho to pobavilo. To se prostě stane. ....

Ani náhodou jsem nenarážel na to, že se někdo splete, stojí ho to body a bere fakt, že je to udělal špatně za svou chybu, to by bylo skutečně trapné.
Psal jsem, že neznalost či nerespektování pravidel vede pouze k tomu, že se někteří střelci omlouvají svůj neúspěch sváděním viny na soupeře, který lpí na dodržování platných pravidel a to mi přijde zejména od reprezentanta opravdu nevhodné.
Pokud to tak neděláš ohrazuješ se zbytečné a v opačném případě víš co napravit.

Mýša píše:
.... Pokud bych špatný šíp zjistil hned a ne u terče, je to na kapitánovi. Klidně ho může uznat. Němci to většinou neuznají. Často kapitán požádá o názor družstvo, ale v drtivé většině případů rozhodne kapitán a tím je to vyřešené.

Pokud se špatný šíp zjistí hned u kolíku, nikde v pravidlech jsem nenašel, že se nemá uznat. Ty pouze hovoří při vystřelení špatně značeného šípu o určení pořadí ostatních kapitánem, (z čehož vyplývá, střelec se spletl všichni to ví a nepokouší se tedy o podvod, získal tím právo na zápis hodnoty podle pořadí střelby, nikoliv podle značení šípu)
při zajištění svědectví by jedinec znalý pravidel případný protest bez problému vyhrál a nemusel by řešit zvyky jiných národů.
Použil jsi špatné časování, takže aby to někoho nezmátlo
podle platných pravidel už o hodnotě šípu rozhoduje většina skupiny nikoliv kapitán.

A teď něco k MČR, předsednictvo by k rozpisu nebo na stránky mohlo přidat doplnění, kde popíše správný způsob a postup zápisu bodovaní na jednotlivých terčích, tak jak to požadují pravidla IFAA (dvě bodovačky), aby v tom naši členové nechybovali a nevznikali zbytečné zmatky, když už se někdo konečně rozhodl respektovat schválená pravidla s kterými se dosud neměli možnost seznámit na našich závodech ČP.
Tento jediný schválený způsob bodování se zatím používal jen terénních závodech dle IFAA pořádaných našimi kluby, bohužel jsem zaznamenal, že někteří reprezentanti, kterým by neměl být cizí s ním mají problémy a nebo ho nejsou schopni pochopit a akceptovat, dá se tedy snadno usoudit, že to bude přínos nejen pro celou členskou základnu, ale hlavně pro všechny stávající i potencionální reprezentanty na soutěžích IFAA.

PříspěvekNapsal: stř 31. črc 2019 17:37:33 

Jirko.
Jak budou bodovačky vypadat, už zde máš. A jak se to počítá máš už v rozpise (druhý list/strana).
Myslím, že je to z toho pochopitelné.

PříspěvekNapsal: čtv 01. srp 2019 12:55:52 

chipper píše:

Omlouvám se, asi jsem zkazil dobrou zábavu při zápisu a při zahájení MČR,
kdy by se asi tak 3/4 startujících divili, co že to vlastně mají a jak v sobotu střílet,
protože podle zkušeností a posledního zážitku z Licoměrska, tak větší polovina nečte rozpis závodu a 3/4 členů nezná, a ani nemá v plánu číst pravidla...
I přes tuto diskuzi odhaduji, že polovina střelců nebude mít označené šípy :cry:
...se to asi neměla jak dozvědět, protože na diskuzi "taky nechodí, ani ji nečtou" a Mýša jim neposílá osobní emaily... :lol:

PříspěvekNapsal: čtv 01. srp 2019 15:57:26 

Robert píše:
chipper píše:

Omlouvám se, asi jsem zkazil dobrou zábavu při zápisu a při zahájení MČR,
kdy by se asi tak 3/4 startujících divili, co že to vlastně mají a jak v sobotu střílet,
protože podle zkušeností a posledního zážitku z Licoměrska, tak větší polovina nečte rozpis závodu a 3/4 členů nezná, a ani nemá v plánu číst pravidla...
I přes tuto diskuzi odhaduji, že polovina střelců nebude mít označené šípy :cry:
...se to asi neměla jak dozvědět, protože na diskuzi "taky nechodí, ani ji nečtou" a Mýša jim neposílá osobní emaily... :lol:
soutěžní řád České 3D Lukostřelby
Článek 2. Závody a soutěže přímo řízené předsednictvem svazu
Předsednictvo svazu pořádá a řídí tyto závody a soutěže:

a) mistrovství ČR 3D, 2D v jednorázovém uspořádání jak venku, tak v hale
b) všechny dlouhodobé soutěže družstev všech kategorií budou-li vypsány
c) mistrovskou soutěž Český pohár 3D

Dochází ti, že dáváš najevo, že předsednictvo jehož jsi členem zatím nebylo schopné ukočírovat vlastní domácí soutěž podle kolektivně schválených pravidel, přestože o většině problému dobře ví.
Až zase přispěješ něčím rádoby vtipným zamysli se nad pointou.

PříspěvekNapsal: sob 03. srp 2019 19:09:31 

pořadatel by měl pro pana poštěváčka připravit vosí hnízdo. do něj se dobře rýpe

PříspěvekNapsal: ned 04. srp 2019 16:15:44 

tara píše:
pořadatel by měl pro pana poštěváčka připravit vosí hnízdo. do něj se dobře rýpe

...tak hluboko jsme snad v komunitě ještě neklesli ...nebo snad ano? ...

PříspěvekNapsal: úte 06. srp 2019 11:18:02 

Zpátky k lukostřelbě.
Na sobotu je potřeba mít šípy označené jedním až třemi kroužky (možno vytvořit propiskou, fixou, značkovačem, lepenkou...), v neděli se střílí normálně na jeden šíp.

V sobotu má terč jenom dvě zóny (tělo, komora), v neděli tři, jak jsme zvyklí

PříspěvekNapsal: pát 09. srp 2019 8:18:42 

K těm šípům na sobotu. Je celkem dobré, hlavně u dřevěných, mít sebou více jedniček. Můžete mít horší den a po pár autech a zlomení vám jedničky prostě dojdou a nemusíte pak překreslovat trojky na jednicky, nebo stále hlásit, střílím dvojkou první šíp ;)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]