Forum 3Darchery

Právě je pon 19. lis 2018 0:53:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 19. Alpine Challenge Planneralm (AUT)
PříspěvekNapsal: úte 24. črc 2018 22:58:31 

Obrázek

Výprava klubu JS Licoměrsko na alpský turnaj

* * * Celé to začalo koncem března provokačním "poťouchlým" emailem polovině klubu JS Licoměrsko, že jsem se dočetl na oblíbeném serveru Scorex.at (velmi doporučuji těm, kdo hledají lukostřelecké povyražení v blízkém zahraničí - Rakousko, Jižní Tyrolsko, Německo...možná i Švýcarsko), že jsou ještě volná místa na v minulých ročnících plně obsazeném turnaji v 3D lukostřeleckém ráji - v Donnersbachu / Planneralmu. A to skoro celá stovka z maximálního limitu 333 střelců!!!

Na tuhle moji poznámku reagovala jedna čtvrtina klubu suchým "...já jsem vám to už nabízela, ale nikdo nechtěl..." a druhá čtvrtina nadšeným "...tam jsem vždycky chtěl jet a zastřílet si...". Tím tedy bylo rozhodnuto, že si třetí čtvrtina musí naplánovat dovolenou na jinak pracovní víkend, aby se 3/4 klubu mohli vypravit na přelomu června a července do Robin Hood Landu.

Kupodivu ani sehnat ubytování v místě turnaje nebyl veliký problém, takže s čerstvě nabytou "formou" z EBHC v Oberwiesenthalu jsme v pátek 29.června vyrazili po trase Licoměrsko-ČB-DD-Linz a dále po dálnici A9 směr Graz. S vědomím toho, že jedeme do hor, jsme netrpělivě sledovali předpověď na rakouských meteo-serverech a ta se, bohužel, nevyvíjela pro nás dobře. Ještě začátkem týdne to vypadalo, že pršet nám bude jen na páteční cestu, ale s koncem týdne rosničkáři ten déšť posouvali stále více i do soboty... Co si budeme namlouvat, když má v horách 1600-2200 m n. m. pršet, proč by taky klidně nemohlo i sněžit, že. Já jsem si zabalil kulicha a rukavice...

Slibované meteorologické jevy se obloze nad námi začaly objevovat, až když jsme opustili v Liezenu dálnici a vjeli do údolí řeky Enns. Déšť zesílil ještě víc, když jsme se v Irdningu stočili k jihu a začali stoupat "slepým" údolím Donnersbachtalu vzhůru k lyžařskému středisku Planneralm. A jakoby nestačila ta voda shůry, ještě se díky mlze (nebo mrakům?) viditelnost snížila ani ne na maximální vzdálenost českého modrého kolíku... No co tady budeme dělat, když ani terče neuvidíme? I náš penzion Haus Andrea jsme hledali radši podle GPS souřadnic než podle fotky z jeho stránek. Prostě parádní lukostřelecké počasí...

Obrázek

Hned po ubytování - apartmá pro osm jsme okupovali tři - jsme vyrazili do mlhy hledat nějaký hlavní stan turnaje, kde bychom ohlásili (Katka promine...), že "dva muži hlásí příchod", a zkusili si zařídit nějakou pěknou skupinu. Tohle všechno se konalo v EWIS-Hütte, v patře nad půjčovnou luko-nářadí pro stálý parkúr. Nejnižší možná volná startovní pozice byla až terč č.9 na červeném okruhu, jejíž pozitiva či negativa nebylo možno při pohledu z okna do mlhy nebo i pak venku, odhalit. Ve výčepu jsme poté objevili několik známých rakouských "tváří" z NORD Cupu, takže zbytek večera se nesl v diskuzích u piva s očekáváním příštího, tj. zítřejšího počasí.

* * * Ráno nás pohled z okna příliš nepotěšil, hustá mlha se sice chvílemi už nezdála být tak hustá, ale nízké mraky, zakrývající vrcholky okolních hor neslibovaly žádnou progresivní změnu k lepšímu. I na rozstřelišti to od střelecké čáry pro "turnajové borce" (byla ve dvojnásobné vzdálenosti než je standart pro amatéry s výbavou z půjčovny) to chvílemi vypadalo, že turnaj bude zrušen pro neviditelnost terčů, které se zjevovaly a mizely v mlžných cárech.

Obrázek

Obrázek

Po krátkém přivítání jsme byli zavedeni na mety, což v našem případě znamenalo cestu kolmo vzhůru po sjezdovce asi tak do její horní poloviny. Výsledkem toho bylo, že sice vybaveni ochranou proti vodě shora, jsme byli kompletně "durch" propocení zevnitř. Paráda. Při čekání na start se k naší tříčlenné skupince, čekající u jezírka s kaprem a dvěma kachnami, přidala manželská dvojice z Korutan - Martin s longbow a Esther s primitivem. Když zjistila, odkud jsme, pochlubila se nám, že její neobvyklé příjmení Nedoluha pochází od české prababičky...

Obrázek

Za setrvalých dešťových přeháněk turnaj začal hubenou srnkou krytou větvemi horské kleče. Následovala srnečka ležící, opět krytá vegetací a po ní muflon, který se tvářil, že vůbec nestojí na kamenitém svahu...což vzápětí zjistili oba naši přátelé "dřeváci".

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Z mlhy a zpoza kamene provokativně vykukující dva surikato-syslové byly také tvrdý oříšek, ale naštěstí ne pro nás. Po několika terčích jsme zjistili, že výš v kopci jsme ani začínat nemohli, ke všem dalším terčům se už jen sestupovalo. Doposud byly terče na naše normální vzdálenosti, ale pak přišel medvěd a objevil se "mlžný" problém... Byla řada na mně, abych šel jako první a po krátké přípravě jsem chtěl střílet, ale nebylo na co - přede mnou bylo jen "mlíko" a asi tak 15 metrů horské kleče. Za chvilku fouklo a tmavý flek naznačoval, že by tam v mlze mohlo něco být...ale místo jasného výhledu před terč připlul další cár husté mlhy. Tohle se k velkému pobavení zbytku skupiny opakovalo třikrát, než se mi podařilo zachytit takovou mezeru v mlze, resp. mlhu tak řídkou, že jsem mohl najednou zamířit i vystřelit. Ťuk - bylo to dobré, zásah. Po mně střílející Standa si liboval, že mlha odtáhla úplně, v klidu si všechno nachystal, zkontroloval, natáhl a vystřelil - v tom však vítr přivál hustý cár mlhy a opět zakryl terč tak, že nic nebylo vidět, ale šíp stále letěl!!! Úplně jsme oněměli a z mlhy se, ke Standově radosti, ozvalo - ťuk...

Obrázek

Zbytek terčů až k horskému jezírku Plannersee byl, s výjimkou husiček u potoka, na vzdálenost větší než naši normální 30m maximálku, skoro nám připadalo, že je to snad i ještě dál než IFAA max...takový kozoroh mezerou v kleči by asi mohl vyprávět, že ho moc šípů dnes nepoškodilo. U jezírka byla kromě stanu s občerstvením nachystaná atrakce v podobě (asi) rádiem řízeného plovoucího draka, ale něco se porouchalo a my ho stříleli už připoutaného ke břehu. Škoda, v té zimě by byla větší legrace lovit z vody šípy "v autu"....a zase se dalo do deště.

Obrázek

Obrázek

Bílý sněžný králík skrze větve silně připomínal Killturnier pana Bodnika, následující vlk v zatáčce cesty nám pak připomněl, jak jsou naše odhady vzdáleností chabé a naše střelecké umění je spíše "neuměním"... Prostě nás pěkně vypek' a my se zdravě naštvali. Kupodivu to asi začalo fungovat, a až na výjimku s vydrou na blízko, u těch vzdálenějších terčů se ozývalo uspokojivé "ťuk" při prvním, maximálně při druhém šípu.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

To všechno byly terče cestou z kopce dolů po druhé straně kotle, který tu tvoří závěr údolí, na svahu naproti sjezdovce. Dokonce i cestou dolů se mraky na obloze začaly trhat a když jsme sestoupili až dolů k lanovce, už regulérně svítilo slunce a bylo to na trička. To se pak i chlupatý bizon č.1 střílel líp. Ještě nás ale znovu čekal výstup po sjezdovce až k číslu 8...uff.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

I když jsme stoupali vzhůru (dnešní převýšení prý bylo cca. 250 metrů), terénní vlny pro snowpark poskytly tvůrcům tohoto červeného okruhu i velmi pěknou ránu dolů na terč, o jehož identitu jsme vedli bouřlivou debatu. Někdo tvrdil, že to je obyčejný pes, někdo zastával názor, že to je rys chovaný na vlnu... Každopádně dlouhá rána z převýšení opět prověřila naše umění, i trochu toho štěstí.

Obrázek

Přišel konec dnešního kola. Sluníčko definitivně zvítězilo nad mraky a mlhou, na hory byl hned lepší pohled a přes sklenici piva to bylo ještě veselejší. Hned se také v rukou odpočívajících závodníků začaly objevovat mobily a všichni si kontrolovali své výsledky a umístění v celkovém pořadí, protože pořadatelé je ihned zadávali na server scorex.at/live... Žádné více než hodinové napětí až do vyvěšení papírových výsledků. Vše ihned a online.

Obrázek

I pro nás to byla potěšující novinka a překvapeně jsme zjistili, že se nám i přes trochu "pohřební" náladu na trati docela i dařilo. Posuďte sami - Katka v ženách druhá, v mužích-veteránech Standa čtvrtý a já druhý... Uvidíme, jak se nám "nastavená laťka" podaří udržet zítra na okruhu žlutém.

Obrázek

* * * Nedělní ráno se do krásného dne probouzelo trochu pomalu, ale slunce brzy stlačilo mlhu zpátky do údolí a nedovolilo jí, aby nám zakrývala výhledy a terče.

Obrázek

Obrázek

Žlutý okruh s převýšením pouhých cca. 200 metrů pořadatelé také nazývali "Lesním" (Gläserboden), ale pod stromy se zase tolik nestřílelo, spíše to byly různé průhledy nebo rány z okraje lesa ven na louku. To pak byly většinou dlouhé střely.

Obrázek

Obrázek

Další zajímavostí a rozdílem oproti včerejšímu červenému "Lučnímu" okruhu (Plannersee) bylo provedení většiny zvířat. Zatímco valná většina včerejších terčů byly nám známé výrobky fy.Leitold, tedy terče gumové, s dobře viditelnými zónami, dnes to byla zvířena chlupatá, s komorou vyznačenou tenkým drátkem, a tudíž většinou i dalekohledem neviditelnou.

Obrázek

Někdy byla komora neviditelná i z naprosté blízkosti, že jsme bodové hodnoty našich zásahů hlásili až po pečlivém prohmatání umělé srsti a nalezení drátku. Jako jeho velká výhoda se ukázalo, že naprosto odpadají diskuze o čárových zásazích - buď je šíp NAD drátem nebo POD drátem, ale nikdy to nemůže být "hraniční dotyk", což Standa místy bral jako křivdu páchanou na jeho bodovačce. Dostatečně hustá srst na hřbetě terčů také blahodárně ovlivňovala bodový nástřel především tlustých a pomalých dřevěných šípů...prostě je zachytila a nepustila dál do autu.

Obrázek

Obrázek

Opět jsme tedy ve stejném složení stoupali silně podmáčeným svahem až jsme došli na křížení sjezdovek s úžasně vypadajícím prehistorickým nosorožcem (protože chlupatým), s občerstvením a hlavně s pěkným výhledem.

Obrázek

Obrázek

Včerejší stánek u jezera Plannersee s jezerním drakem byl odtud vzdálen víc jak 1300 metrů. Zase jsme stáli na nejvyšším bodě okruhu a cesta dolů začala medvědí sérií (3 kusy) přerušenou jen jedním "mrcha" bažantem na blízko. Po medvědech a jednom kamzíkovi jsme stříleli z převýšení něco bílého a ošklivého, co zblízka mělo asi představovat tygra sněžného šavlozubého s mládětem nebo taky to mohl být přihlížející rys sněžný... Tyhle terče se fakt nepovedly.

Obrázek

Obrázek

To následující slavný a všeobecně známý mamut s mamuťátkem, ten je povedený. S Martinem jsme si dali každý svou plechovku piva, on na tu svou rakouskou byl sám, ale záviděl nám naši jednu plechovku na tři, protože my měli "Tschechisches Bier"... Jako na potvoru byla řada na mně, abych začal a i když jsem se snažil odhadovat vzdálenost a velikost terče podle střelců z předchozí skupiny, kleč opět šikovně zakrývala svah mezi metou a terčem. Nadsadil jsem tedy šíp nad terč, ale jen tak lehce, skoro minimálně, ale když jsem ho vypustil, hned jsem dal na modlení, aby tam vůbec doletěl. Když se po dlóóóuhém letu zabodl do spodku slabin přední nohy, ostatní ve skupině zahučeli údivem a zároveň si oddechli, že to nebyli oni, kdo měl střílet první. Tady jsem jim svou ránou dost napověděl. Dokonce díky tomu Standa s Katkou dali i komoru... To je tak někdy úděl...

Obrázek

Obrázek

Hned za mamutem bylo další zpestření, o jehož původu jsme včera diskutovali, když jsme dalekohledy pozorovali, jak na tomto okruhu střelci mizí v dřevěném roubeném stavení velikosti kravína. Vyklubala se z toho prodejna zaručeně tradičních a bio bylinných přípravků, a také palírna kořalky z jehličí, bylin a pilin... Samozřejmě, že jsme místní "Zielwasser" okoštovali, opice by z toho asi dost bolela, jak to bylo sladké. Na zbývajících osm terčů se nám ale šlo zvesela.

Obrázek

Z okruhu jsme se vrátili po druhé hodině a s nepříliš spokojenými pocity jsme u piva a radleru čekali, až se na scorexu začnou objevovat alespoň nějaké výsledky, abychom věděli, zda má cenu dělat si naděje, čekat na tombolu, či zda oželíme i tu a radši vyrazíme k domovu. Když ještě stále sestupovali závodníci z kopců, odešel jsem si do penzionu sbalit věci a nachystat se k odjezdu. Z činnosti mne vyrušila SMS od Katky, ať jí přinesu z pokoje klubové tričko. A já že si ho mám sebou vzít taky... No prostě a jednoduše - včerejší výsledky jsme udrželi a skončili jsme na bedně (dvě stříbrné medaile), Standa taky "udržel" a s bramborou skončil bohužel pod bednou. V tombole nám už takové štěstí nepřálo, pořadatele pouze omlouvá, že těch cen bylo "jen" pět...ale komu by se nelíbil týdenní (!) pobyt pro dva s polopenzí v místním penzionu. Na závěr pořadatelé vyhlásili ještě zasloužilou účastnici, takovou místní "Oldu Svobodovou", která střílela na všech devatenácti ročnících turnaje.

Obrázek

Obrázek

A teď se poťouchle zeptám - kdo se k nám přidá na jubilejní 20. ročník příští rok? 8-)

Za JS Licoměrsko sepsal Robert

Obrázek

Tady je "pár" fotek z vlastního aparátu...
https://www.zonerama.com/RobinLocksley/Album/4505926

Naposledy upravil Robert dne pát 27. črc 2018 16:54:28, celkově upraveno 4

PříspěvekNapsal: stř 25. črc 2018 5:49:44 

Hmm škoda že jste to nenapsali sem, že se něco takového chystá, určitě bych se přidal. :( Já se většinou vše dovím až po. Bydlím kousek od hranic s Rakouskem. :)
"...tam jsem vždycky chtěl jet a zastřílet si...".

PříspěvekNapsal: stř 25. črc 2018 7:31:11 

Robertovi děkuji za sespsání krásné reportáže. ;)
A já přidám i pár fotek.
https://www.zonerama.com/Katkavavrda/Album/4492462

PříspěvekNapsal: stř 25. črc 2018 18:10:46 

Turnaj asi pěknej :-), reportáž a fotky krásný....

PříspěvekNapsal: stř 25. črc 2018 18:11:52 

....a hlavně krásný umístění :-)

PříspěvekNapsal: stř 25. črc 2018 20:12:37 

Jirka píše:
Hmm škoda že jste to nenapsali sem, že se něco takového chystá, určitě bych se přidal. :( Já se většinou vše dovím až po.

Ono není nic jednoduššího, než si podle svého volna najít nějaký turnaj, oslovit kamarády a vyrazit...
K hledání turnajů je vhodné využít třeba tyto stránky:

http://www.scorex2.at/CMS/

https://www.3d-jagd.de/turniere/turnierkalender

http://www.bs-pfaffenwinkel.de/start.htm
Tady se musí kliknout vlevo na "Kalender" a kupodivu nikoliv na "Turnier"...

Jak prosté... ;)

PříspěvekNapsal: čtv 26. črc 2018 18:00:58 

Jo prosté to určitě je ale třeba já střílím teprve od lonského října a moc kamarádu mezi lukostřelci zatím nemám. Co jsem zatím zjistil je, že je tu pár uzavřených skupinek a ty si hrají tak nějak na svém písečku.
Mě šlo spíš o to, že když člověk narazí na webu na nějaký zajímavý závod, parkur, akci atd... a chystá se tam, mohl by to sem napsat pro ostatní, kteří by se třeba mohli přidat, i na vlastní pěst. Já se nepotřebuji někomu cpát do party.

PříspěvekNapsal: pát 27. črc 2018 16:55:51 

Pod článek jsem přidal odkaz na album fotek z turnaje...tady ještě jednou.

https://www.zonerama.com/RobinLocksley/Album/4505926

PříspěvekNapsal: sob 28. črc 2018 17:23:38 

Můžu potvrdit z vlastní zkušenosti. Hledat informace je pro jednotlivce fakt těžký. Nikoho nezná, pojmy nezná, webowé adresy nezná, pravidla nezná, různý ligy, různý pravidla, informace zahrabané ve fórech kdovíkde, atd atd.... Moje osobní zkušenost. Já se s tím potýkám od počátků, naprosto chápu.
Minulý rok jsem hledal parkůry v rakousku, našel jsem celkem prd. něco informací z itaclubu webu, něco odsud a z fora, něco na lukostrelec.cz hledani v googlu. rakouský weby hledat je opruz. našel jsem jen nějaký seznam http://www.3d-bogenparcours.at/Oesterre ... reich.html
a to jsem ajťák co umí hledat :-)
Nadruhou stranu chápu, drbat se s články na web ve svém volném čase a zadara je dvojtej opruz.
Zas je výhoda že kdo opravdu střílet chce tak tomu ten čas věnuje a informace si sežene a tím se vytříbí lidi kteří mají fakt zájem.
Já prostě otravuju lidi na turnajích s otázkama a taky to jde :-) občas si sice připadám vlezlej ale vem to čert, chci si zastřílet :-)

Jirka píše:
Jo prosté to určitě je ale třeba já střílím teprve od lonského října a moc kamarádu mezi lukostřelci zatím nemám. Co jsem zatím zjistil je, že je tu pár uzavřených skupinek a ty si hrají tak nějak na svém písečku.
Mě šlo spíš o to, že když člověk narazí na webu na nějaký zajímavý závod, parkur, akci atd... a chystá se tam, mohl by to sem napsat pro ostatní, kteří by se třeba mohli přidat, i na vlastní pěst. Já se nepotřebuji někomu cpát do party.

PříspěvekNapsal: sob 28. črc 2018 22:35:13 

Já hledám parkury takhle.

kosmi píše:
Můžu potvrdit z vlastní zkušenosti. Hledat informace je pro jednotlivce fakt těžký. Nikoho nezná, pojmy nezná, webowé adresy nezná, pravidla nezná, různý ligy, různý pravidla, informace zahrabané ve fórech kdovíkde, atd atd.... Moje osobní zkušenost. Já se s tím potýkám od počátků, naprosto chápu.
Minulý rok jsem hledal parkůry v rakousku, našel jsem celkem prd. něco informací z itaclubu webu, něco odsud a z fora, něco na lukostrelec.cz hledani v googlu. rakouský weby hledat je opruz. našel jsem jen nějaký seznam http://www.3d-bogenparcours.at/Oesterre ... reich.html
a to jsem ajťák co umí hledat :-)
Nadruhou stranu chápu, drbat se s články na web ve svém volném čase a zadara je dvojtej opruz.
Zas je výhoda že kdo opravdu střílet chce tak tomu ten čas věnuje a informace si sežene a tím se vytříbí lidi kteří mají fakt zájem.
Já prostě otravuju lidi na turnajích s otázkama a taky to jde :-) občas si sice připadám vlezlej ale vem to čert, chci si zastřílet :-)

Jirka píše:

PříspěvekNapsal: čtv 02. srp 2018 17:20:57 

Jirko,
myslím, že se blíží výjezd české skupinky na HDH do Rakouska. Tak třeba jsou ještě volné fleky a dá se přihlásit. Má to být cca za měsic. Určitě tam pojedou lidi z Chiméry, Libichova a dalších.
Paja

PříspěvekNapsal: pát 03. srp 2018 14:43:53 

Pajo děkuji. O tomhle turnaji jsem náhodou věděl :) ale zrovna v tento termín je rodinná dovolená. Jinak bych určitě jel.

Paja píše:
Jirko,
myslím, že se blíží výjezd české skupinky na HDH do Rakouska. Tak třeba jsou ještě volné fleky a dá se přihlásit. Má to být cca za měsic. Určitě tam pojedou lidi z Chiméry, Libichova a dalších.
Paja

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]