Forum 3Darchery

Právě je pát 18. říj 2024 6:23:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 12. bře 2024 19:36:41 
Offline

Registrován: pon 17. zář 2012 23:58:00
Příspěvky: 740
Pro dobrotu, na žebrotu aneb kuše v České 3D lukostřelbě
Pokud to někoho zajímá - a myslím, že pořadatele závodů Českého poháru by mělo, tak v "Diskuzi členů svazu" čili po přihlášení se zde do fóra, je pár ukázek terčů z Licoměrska a z Kokořína, tak jak vypadají po "návštěvě kušistů" :( Je tedy k zamyšlení, jak s nimi dále...a je to k diskuzi.
Pokračujme tedy tam.
http://www.forum-3darchery.cz/viewtopic.php?p=12167#p12167


Naposledy upravil Robert dne ned 17. bře 2024 19:52:20, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 15. bře 2024 19:19:05 
Offline

Registrován: pát 15. bře 2024 16:49:30
Příspěvky: 1
Ahoj Roberte,
dovolím si zareagovat na Tvoje nepravdivá obvinění kušistů za ničení figur, která značně poškozují naší střeleckou komunitu.

Dovolím si tedy uvést Tvoje domněnky na pravou míru.

K tématu poškození figur a fotkám, které tak rád prezentuješ:

- jednalo se o malé figury, staré figury, figury ve špatném stavu nebo figury ze špatného materiálu (nebo kombinace těchto vlastností).

- jak je tedy možné, že letošní malé žáby v Licoměrsku zachytávaly naprosto bez problému?

- již roky používáme pouze figury Eleven. Ročně pořádáme jeden závod a dva tréninky. Vždy se zúčastní, jen v kategorii kuší, 10-15 střelců a střílí se 2 nebo 3 kola. Malé figury se zásadně střílí na krátké vzdálenosti, někdy záměrně na velmi krátké vzdálenosti- Tedy 5-8 metrů. Ještě se nestalo, aby šíp z pohárové kuše s kinetickou energií do 120 joule prošel skrz. I při nevydařeném zásahu mimo zónu, figura šíp zachytí i menším objemem hmoty. Poškození figur za 5 let minimální.

- problém s kušemi nemá (snad až na Tebe a pana Zímu) nikdo v Českém poháru.

- problém s kušemi nemá ani nikdo v zahraničí na soutěžích HDH-IAA Limited, kde je limit kinetické energie dokonce 165 joule. Žádný problém. A za startovné 20 EUR.

- problém nemají ani kluci s kladkovými luky, kde je vysoké průřezové zatížení šípu a tenký šíp snadno proniká hlouběji.

- pokud bys uvažoval jako ekonom, lehce si spočítáš, že kategorie kuší je nejrychleji rostoucí kategorií a není výjimkou, že na závod přijede 12-13 střelců. Se střelci z Moravy je nás 20 střelců. I při startovném 600,- Kč za závod získáš jen od kuší prostředky na 2 pěkné figury, které Ti vydrží roky. Při dvou závodech za rok jsi schopen za pár let obnovit třetinu parkuru.

- něco mi tedy říká, že problém nepramení z technických nebo finančních aspektů, ale pouze z Tvojí osobní antipatie vůči kuším. Change my mind!

A na závěr, aby tato diskuze nezůstala jen v teoretické rovině, si dovolím tato tvrzení potvrdit malým testem. Pořídím malou figuru Eleven a společně s ostatními střelci zkusíme, kolik vydrží ran, než bude k nepoužití. Rád tedy uvidím někoho ze střelců a rád poskytnu fotodokumentaci, video. Můžete se Standou dorazit jako sudí. Rád vás uvidím a doložím výše uvedené.

Lukostřelbě zdar a kuším obzvláště!

S pozdravem Daniel Mrázek CZE1313


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 15. bře 2024 21:10:22 
Offline

Registrován: pát 15. bře 2024 16:43:09
Příspěvky: 3
Diskuzi členů svazu nějak nemohu najít. Proto reaguji zde.

Mám tak trochu pocit, že proti kuším nejhlasitejší jsou a nejvyšší startovné zpravidla vybírají ti pořadatelé, kteři jen zřídka investují do nových terčů a na závod dají zvířata která nejsou vhodná snad už ani na trénink pro děti. Jestli se na těchto terčích něco ničí, tak jsou to naše šípy, takový terč je po průstřelu z kuše v podstatě v původním stavu. Myslím, že většina z nás na vlastní oči už několikrát viděla, co třeba takový tlustý dřevák napálený z long bow, který se na tu krátkou vzdálenost ještě ani nestačil stabilizovat, s takovým nekvalitním terčem udělá. Ten stále dokola omílaný argument, že většina se stejně netrefí ... no co na to říct, ale když už se náhodou trefí, a máme naštestí takové střelce kteří i 2x za sebou, tak to malé zvíře roztrne od hlavy k ocasu. Rozhodně to není chyba těchto borců, je to prostě špatný terč, ale nějak se již vžilo to vždy svést na kuše.

Naštěstí se zdá Roberte, že jsi jeden z mála kdo s námi má problém. Vlastně, asi ne jenom s kušema. Všiml jsem si, že snad na každých závodech které nepořádáš ty, máš potřebu něco na organizaci, průběhu nebo trati kritizovat a poukazovat co všechno kdo udělal špatně. Já jsem rád a vděčný za každý závod ale rozhodně nemám problém nejet tam kde jsem s kuší nežádoucí, i když mě to stojí body v poháru. Tímto děkuji například klubům Valteřice, Zlín, Hradec, Tišnov, Kentaur a Ravens, které mají kvalitní terče v dobrém stavu (občas se menší nedostatek samozřejmě najde) a na jejichž závody je radost jezdit a střílet!

Petr Špatenka


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 17. bře 2024 16:59:51 
Offline

Registrován: pon 17. zář 2012 23:58:00
Příspěvky: 740
PetrS píše:
Diskuzi členů svazu nějak nemohu najít. Proto reaguji zde.
Naštěstí se zdá Roberte, že jsi jeden z mála kdo s námi má problém. Vlastně, asi ne jenom s kušema. Všiml jsem si, že snad na každých závodech které nepořádáš ty, máš potřebu něco na organizaci, průběhu nebo trati kritizovat a poukazovat co všechno kdo udělal špatně. Já jsem rád a vděčný za každý závod ale rozhodně nemám problém nejet tam kde jsem s kuší nežádoucí, i když mě to stojí body v poháru. Tímto děkuji například klubům Valteřice, Zlín, Hradec, Tišnov, Kentaur a Ravens, které mají kvalitní terče v dobrém stavu (občas se menší nedostatek samozřejmě najde) a na jejichž závody je radost jezdit a střílet! Petr Špatenka

Při závodech Českého poháru si většinou každý žijeme ve své "sociální bublině" kategorie, kterou střílíme, protože si máme s kolegy o čem povídat... Já osobně si nepamatuji, že bych někdy zapředl delší hovor s tebou, Petře, nebo z někým dalším ze skupiny kušistů (výjímku snad tvoří Luboš...), a proto mne překvapuje, že ty víš něco o tom, že já mám "potřebu kritizovat a poukazovat" na něco, co kdo udělal při závodě a stavbě tratě špatně. Byl bych rád, kdybys mi tohle nějak doložil, nebo to jinak budu považovat za pomluvu.
O tom, že se někdy někomu něco při závodě nemusí povést dobře, se tu nemusíme přít - nikdo není dokonalý a kdo nic nedělá, nic nezkazí... Někteří pořadatelé závodů se i dožadují slyšet, co bylo špatně, aby se toho příště vyvarovali, ale vyprošuji si dělat ze mne někoho, kdo ostatní jen permanentně pomlouvá.
PetrS píše:
Mám tak trochu pocit, že proti kuším nejhlasitejší jsou a nejvyšší startovné zpravidla vybírají ti pořadatelé, kteři jen zřídka investují do nových terčů a na závod dají zvířata která nejsou vhodná snad už ani na trénink pro děti. Jestli se na těchto terčích něco ničí, tak jsou to naše šípy, takový terč je po průstřelu z kuše v podstatě v původním stavu. Myslím, že většina z nás na vlastní oči už několikrát viděla, co třeba takový tlustý dřevák napálený z long bow, který se na tu krátkou vzdálenost ještě ani nestačil stabilizovat, s takovým nekvalitním terčem udělá. Ten stále dokola omílaný argument, že většina se stejně netrefí ... no co na to říct, ale když už se náhodou trefí, a máme naštestí takové střelce kteří i 2x za sebou, tak to malé zvíře roztrne od hlavy k ocasu. Rozhodně to není chyba těchto borců, je to prostě špatný terč, ale nějak se již vžilo to vždy svést na kuše.

Nevím, jak ostatní kluby, ale my relativně dost objíždíme lukostřelecké veletrhy, abychom nakoupili nová, zajímavá a pěkná zvířata. Pak se nám ale stane (předloni a vloni), že když v prosinci nakoupíme terč kamzíka kategorie 2, a v únoru ho fungl nový a netknutý postavíme na závod, a je to "dvojka", takže pro červený kolík na 40 metrů, tak nám po závodě z odvrácené strany, z odvrácené komory koukají jehlánky pěny, což značí, že se šíp dostal v podstatě hrotem skrz celou tloušťku terče. A to rozhodně nějaký longbow s dřevěným šípem nedokáže! ...nebo mi snad chceš tvrdit, že ano? To, že zničené terče mají, jak překvapivě, díry jen a pouze v "desítkách", to asi taky nepůjde za dřeváky z longbow či HB...
(Poznámka - asi to nevíš, ale dřevěné šípy jsou většinou průměru 11/32 palce, čili 8,73mm, což je - světe div se, stejný rozměr jako Vaše šipky do kuší, takže kde je ten tvůj "tlustý dřevák" ?)
Všechny terče, které dokážeme opravit - a není důvod je neopravovat, jsou opravené originální sadou pro opravy, kterou prodávají výrobci terčů, takže nevidím důvod, si stěžovat na nějakou nekvalitu či neprofesionalitu. To není nějaká montážní pěna. Kdyby to nebyla plnohodnotná oprava, tak by to asi oni neprodávali, že.
Já osobně střílím jak karbonové šípy z reflexu, tak i dřevěné šípy z dlouhého luku/hybridu a za tu dobu, co střílím, jsem ještě nikdy neviděl, že by střelec s dřevěným šípem "roztrhnul zvíře od hlavy po ocas". Fakt opravdu neviděl a tedy o tom už dále nebudu polemizovat. Tím bych tedy považoval "nesmysl" o dřevěných šípech za uzavřený.
Zdraví Robert


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 17. bře 2024 17:56:11 
Offline

Registrován: pon 17. zář 2012 23:58:00
Příspěvky: 740
DanM píše:
K tématu poškození figur a fotkám, které tak rád prezentuješ:
- jednalo se o malé figury, staré figury, figury ve špatném stavu nebo figury ze špatného materiálu (nebo kombinace těchto vlastností).
Ahoj Dane, tady si dovolím zkopírovat část své odpovědi Petrovi:
"Všechny terče, které dokážeme opravit - a není důvod je neopravovat, jsou opravené originální sadou pro opravy, kterou prodávají výrobci terčů, takže nevidím důvod, si stěžovat na nějakou nekvalitu či neprofesionalitu. To není nějaká montážní pěna. Kdyby to nebyla plnohodnotná oprava, tak by to asi oni neprodávali, že."
DanM píše:
- problém s kušemi nemá (snad až na Tebe a pana Zímu) nikdo v Českém poháru.
Když se v roce 2016 na VS v Sedmihorkách hlasovalo, zda kuše zůstanou v České 3D lukostřelbě i poté, co jsme se stali členy IFAA, kterážto oranizace nezná kategorii CRB, asi z nostalgie (relikt po skončení EAA) hlasování těsně dopadlo v prospěch zachování kategorie CRB jako jedna z asi tří výjímek v českých pravidlech, protože do té doby jezdili na závody tak 3-4 kušisté, a zjevně si nikdo nedokázal představit, že se Vás taky dokáže sejít 12 jako na Licoměrsku, nebo 9 jak v Kokoříně...
Takže o tom, kdo bude mít po letošní sezóně problém s rostřílenými komorami je ještě předčasné hovořit... Change my mind!
DanM píše:
- problém s kušemi nemá ani nikdo v zahraničí na soutěžích HDH-IAA Limited, kde je limit kinetické energie dokonce 165 joule. Žádný problém. A za startovné 20 EUR.
Tímto tvrzením si fakt nejsem jistý. Neznám v Německu či Rakousku jediný 3D parkur, kde by bylo povoleno střílet z kuše. Je pár parkurů, kde jsou zakázané i kladkové luky, ale kuše jsou zakázané všude! ... Proč asi?
DanM píše:
- pokud bys uvažoval jako ekonom, lehce si spočítáš, že kategorie kuší je nejrychleji rostoucí kategorií a není výjimkou, že na závod přijede 12-13 střelců. Se střelci z Moravy je nás 20 střelců. I při startovném 600,- Kč za závod získáš jen od kuší prostředky na 2 pěkné figury, které Ti vydrží roky. Při dvou závodech za rok jsi schopen za pár let obnovit třetinu parkuru.
Tady Ti také ocituji z odpovědi pro Petra:
"Nevím, jak ostatní kluby, ale my relativně dost objíždíme lukostřelecké veletrhy, abychom nakoupili nová, zajímavá a pěkná zvířata. Pak se nám ale stane (předloni a vloni), že když v prosinci nakoupíme terč kamzíka kategorie 2, a v únoru ho fungl nový a netknutý postavíme na závod, a je to "dvojka", takže pro červený kolík na 40 metrů, tak nám po závodě z odvrácené strany, z odvrácené komory koukají jehlánky pěny, což značí, že se šíp dostal v podstatě hrotem skrz celou tloušťku terče."
Takže výsledek ekonomického myšlení je, že budeme mít spoustu jinak zvířat netknutých, ale nepoužitelných, protože děravé komory...
DanM píše:
- něco mi tedy říká, že problém nepramení z technických nebo finančních aspektů, ale pouze z Tvojí osobní antipatie vůči kuším. Change my mind!
Jsem rád, že zmiňuješ "technický aspekt" věci. Ano, rád bych věnoval svůj volný čas jiným věcem než opravám terčů po každém závodu Českého poháru. Je to dost práce.
O "osobních antipatiím" Ti mohu uvést jeden velmi čerstvý příklad ze včerejška, kdy se jeden střelec z Vaší komunity velmi podivoval, že existují pravidla a limity i pro takovou věc jako je odpor spouště na kuši. Jak pak takový člověk má vědět, že existuje limit na rychlost šípu, váhu šípu, energii šípu... Ale klidně nastoupí na závod s Vámi. O tom, že lidi nečtou rozpisy závodů, se nemá cenu bavit. To, že většina lidí si ani nepřečetla pravidla, a nemají tedy představu, jaké parametry má splňovat jejich "sportovní zařízení" je už na pováženou, a kazí to pověst všech ostatních v dané kategorii. A to, že jsou i tací, kteří i když pravidla snad znají, je stejně porušují a snaží se podvádět, tak o tom asi sami mezi sebou víte Vy nejlíp. Change my mind 2nd time!
Zdraví Robert


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18. bře 2024 15:36:56 
Offline

Registrován: sob 11. srp 2012 22:15:23
Příspěvky: 1742
PetrS píše:
Diskuzi členů svazu nějak nemohu najít. Proto reaguji zde.

Mám tak trochu pocit, že proti kuším nejhlasitejší jsou a nejvyšší startovné zpravidla vybírají ti pořadatelé, kteři jen zřídka investují do nových terčů a na závod dají zvířata která nejsou vhodná snad už ani na trénink pro děti. Jestli se na těchto terčích něco ničí, tak jsou to naše šípy, takový terč je po průstřelu z kuše v podstatě v původním stavu. Myslím, že většina z nás na vlastní oči už několikrát viděla, co třeba takový tlustý dřevák napálený z long bow, který se na tu krátkou vzdálenost ještě ani nestačil stabilizovat, s takovým nekvalitním terčem udělá. Ten stále dokola omílaný argument, že většina se stejně netrefí ... no co na to říct, ale když už se náhodou trefí, a máme naštestí takové střelce kteří i 2x za sebou, tak to malé zvíře roztrne od hlavy k ocasu. Rozhodně to není chyba těchto borců, je to prostě špatný terč, ale nějak se již vžilo to vždy svést na kuše.

Naštěstí se zdá Roberte, že jsi jeden z mála kdo s námi má problém. Vlastně, asi ne jenom s kušema. Všiml jsem si, že snad na každých závodech které nepořádáš ty, máš potřebu něco na organizaci, průběhu nebo trati kritizovat a poukazovat co všechno kdo udělal špatně. Já jsem rád a vděčný za každý závod ale rozhodně nemám problém nejet tam kde jsem s kuší nežádoucí, i když mě to stojí body v poháru. Tímto děkuji například klubům Valteřice, Zlín, Hradec, Tišnov, Kentaur a Ravens, které mají kvalitní terče v dobrém stavu (občas se menší nedostatek samozřejmě najde) a na jejichž závody je radost jezdit a střílet!

Petr Špatenka

Už bys to měl vidět. Jelikož jde o uzavřenou skupinu, jde tam přidat jenom ty účastníky, kteří se přihlásí jménem, nebo obecně známou přezdívkou. Šifry a křestní jména není jak identifikovat


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 18. bře 2024 20:57:04 
Offline

Registrován: ned 22. dub 2018 17:17:09
Příspěvky: 39
Bydliště: Krupka u Teplic
Pokusím se , doplnit pár odpovědí .
Roberte, ten střelec který se podivoval nad tím , že existuje limit 1000gramů na spoušti je nováček . Možná by jsi mu tohle mohl odpustit a komentář o tom jak to je asi s jeho kuší ti vysvětlím hned tady. Jeho kuše má rychlost 295- 300fps se šípy 350 grain. Spoušť má originální od Excaliburu a na tomto modelu má hodnotu přesahující 3000gramů. Jeho kuše tedy s velkou ... no asi s největší rezervou z nás všech splňuje předepsané parametry. Není potřeba při neznalosti nebo nevědomosti psát, říkat nebo naznačovat , že něco není podle pravidel . Takové věci mě mrzí a můj názor je , že když něco nevím , tak se zeptám ....mimochodem , já se ptám pořád :D

K terčům se vyjádřím na diskusi pro členy svazu...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20. bře 2024 14:01:26 
Offline

Registrován: pon 17. zář 2012 23:58:00
Příspěvky: 740
L1969 píše:
Pokusím se , doplnit pár odpovědí .
Roberte, ten střelec který se podivoval nad tím , že existuje limit 1000gramů na spoušti je nováček . Možná by jsi mu tohle mohl odpustit a komentář o tom jak to je asi s jeho kuší ti vysvětlím hned tady. Jeho kuše má rychlost 295- 300fps se šípy 350 grain. Spoušť má originální od Excaliburu a na tomto modelu má hodnotu přesahující 3000gramů. Jeho kuše tedy s velkou ... no asi s největší rezervou z nás všech splňuje předepsané parametry. Není potřeba při neznalosti nebo nevědomosti psát, říkat nebo naznačovat , že něco není podle pravidel . Takové věci mě mrzí a můj názor je , že když něco nevím , tak se zeptám ....mimochodem , já se ptám pořád :D

K terčům se vyjádřím na diskusi pro členy svazu...

Ano, to já vím, že to je nováček. Použil jsem to jen v souvislosti s tím, že by mělo být obvyklé si nejprve nastudovat pravidla. Pokud nevím, co je v pravidlech, tak je jen malý krůček k tomu, že ta pravidla nevědomky porušuji. A nechci tu polemizovat, že je porušuji záměrně...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 21. bře 2024 19:20:02 
Offline

Registrován: ned 22. dub 2018 17:17:09
Příspěvky: 39
Bydliště: Krupka u Teplic
František je bývalý lukostřelec , pravidla má zažitá spolehlivě. Ta samá pravidla platí pro kuše....tedy až na barvu kolíků.
Kuši si nechal zkontrolovat před tím, než začal střílet v poháru. Dostal informaci , že kuše splňuje vše co je v pravidlech . Myslím, že udělal víc pro dodržování pravidel než zajímá spoustu střelců v poháru .
Pokud má někdo tendenci porušovat pravidla úmyslně..... no mohu říci, že on to opravdu není. Proto jsem to psal a uváděl na pravou míru a mrzelo mě, že v souvislosti s nim padla taková slova .
Pojďme už udělat konec doměnkám a náznakům. Kdykoliv je to možné, udělejte kontrolní měření. Zařízení na provedení kontroly rád půjčím nebo klidně měření provedu já. Klidně každý závod. Moje nabídka.....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 16. dub 2024 10:24:13 
Offline

Registrován: pát 15. bře 2024 16:43:09
Příspěvky: 3
Jen přidávám čerstvou zkušenost ze Slovenského poháru. Ihned po registraci následovala kontrola, a to nejen kuší. Lukostřelci předkládali ke kontrole luk, tabky i šípy. Kontrolovalo se správné zařazení do kategorie, použitý materiál luků i šípů, zda nemají nepovolené značky, a zda jsou šípy podepsané. O pár metrů dále kuším měřili rychlost a váhu šípů. Nemám pocit, že by to někoho obtěžovalo a probíhalo to velice plynule i při účasti 260 střelců. Prostě člověk šel, ukázal, vystřelil, a pokračoval na rozstřeliště.

Technická kontrola vybavení je běžnou součástí většiny sportů a bylo by vhodné její pravidelné zavedení i na závodech ČP.

Jen na okraj to zmíním, že na trati dále probíhala namátková dechová zkouška na alkohol.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz